• Do polnoci máme poštovné len za 0,10 €
  • Ku každej objednávke dáváme darček
  • Vyskúšané produkty, ktoré skutočne fungujú
  • Overené zákazníkmi, bezpečný a spoľahlivý nákup
  • Do polnoci máme poštovné len za 0,10 €

Blog, Strana 12

Masáž tváre: Prečo a ako na ňu?

Masáž tváre: Prečo a ako na ňu?

Chcete pozdvihnúť kontúry svojej tváre a podporiť zdravý vzhľad svojej pleti? Alebo len hľadáte spôsob, ako zmierniť napätie v tvári a zrelaxovať svoju myseľ po náročnom dni? Vyčleňte si každý deň aspoň 10 minút na tvárovú masáž a uvidíte, že zázraky na seba nenechajú dlho čakať.

 

Benefity pravidelné tvárové masáže

Prispieva k/ku:

- zmenšenie opuchov

obmedzenie tmavých kruhov pod očami

redukciu vrások

zvýraznenie kontúr

zjemnenie nerovnomernej pigmentácie

spevnenie tvárového svalstva

urýchlenie cyklu tvorby buniek

odstránenie zrohovatenej vrstvy kože

prejasnenie a zjemnenie pleti

spomalenie procesu starnutia pokožky

zníženie napätia v tvári

stimuláciu krvného obehu

rozprúdenie lymfy

uvoľnenie toxínov

 

Masáž robte v pokoji a pomaly, pretože jedine tak dosiahnete očakávané výsledky. Dôležitá je aj pravidelnosť, masáž by ste si mali dopriať 2–3× týždenne. Keďže pleť sa cez noc regeneruje, ideálny čas na masáž je večer.

 

 

Vhodné masážne pomôcky

Masážny kameň gua sha

Jedná sa o špeciálne tvarované ploché doštičky vyrobené z rôznych druhov drahých kameňov, ktorým sú pripisované rôzne vlastnosti - napríklad ruženín prispieva k zvýšeniu jemných vibrácií a je považovaný za minerál lásky, krásy a harmónie nielen vo vzťahoch.

Gua sha sa najčastejšie využíva na masáž tváre a krku, ale na internete nájdete aj najrôznejšie návody, ako si s ich pomocou rozmasírovať jednotlivé časti tela.

Tip: Pokiaľ kameň umiestnite na pár desiatok minút pred použitím do chladničky, bude pre vás skvelým osviežením a pomôže vám so zmiernením opuchov.

 

 

Masážny valček face roller

Existuje viac druhov, ale pravdepodobne najčastejšie sa stretnete s valčekom s otáčavými minerálnymi kameňmi po stranách. Masírovať s ním môžete tvár, krk a dekolt.

Zatiaľ čo kratšia časť face rollera slúži na masáž očného okolia a oblasti okolo pier, širšia strana sa používa na masírovanie čela, tvárí, brady, krku a dekoltu.

 

Masáž pomocou rúk

Pokiaľ preferujete masírovanie tváre bez využitia masážnych pomôcok, potom si bohato vystačíte s vlastnými rukami.

 

Najlepšie kozmetické prípravky na masáž tváre

Blahodarný olej

Siahnite po niektorom z prírodných olejov, ktoré sú nekomedogénne a vhodné konkrétne pre váš typ pleti (akú máte pleť ľahko zistíte vďaka nášmu článku), alebo siahnite po oleji, ktorý je prospešný pre každý typ pleti – taký je napríklad olej arganový, jojobový, konopný a makový.

 

Sérum

Pleťové sérum sa nevstrebáva tak rýchlo ako niektoré krémy, a tak vám budú masážne pomôcky (alebo prsty) po pleti krásne kĺzať. Tým sa vyhnete zbytočnému treniu a vyťahovaniu kože, ktoré by ju mohlo poškodiť.

Séra majú navyše schopnosť aktívne meniť stav pokožky, a tak je vhodné vybrať si také, ktoré vám pomôžu s problematikou, akú momentálne riešite. Ako správne sérum na pleť vybrať sa dočítate v našom článku.

 

Hutný krém

Alternatívne môžete zvoliť krém s hutnejšou konzistenciou, ktorý sa nevpíja tak rýchlo ako ľahký krém. Hutnejšiu konzistenciu mývajú spravidla nočné krémy – v závislosti od typu svojej pleti môžete vyskúšať hydratačný nočný krém alebo anti-age nočný krém.

 

Plátienková maska

V kombinácii s face rollerom môžete bez problémov použiť plátienkovú masku, ktorú odporúčame schladiť pred nanesením v chladničke.

Teraz keď už viete, aké sú najlepšie masážne pomôcky a kozmetické prípravky, nezostáva nič iné, len sa vrhnúť na samotnú masáž.

 

 

Masáž tváre krok za krokom

Než začnete s masážou, svoju pleť dôkladne odlíčte a vyčistite pomocou prírodných kozmetických prípravkov. Nechcete predsa do pleti zapracovávať nečistoty, ktoré sú usadené na vrchnej vrstve pokožky. To isté platí samozrejme aj o vašich rukách.

Na vyčistenú pleť aplikujte preferovaný kozmetický prípravok a vrhnite sa na masáž!

 

S masážnym kameňom

S kameňom prechádzajte vždy len po premastenej pleti a nikdy nevykonávajte ťahy hranou – pokožky sa dotýkajte čo najväčšou plochou gua shy. Zároveň platí, že ťahy doštičkou vykonávajte v jednom smere, pod uhlom 45 ° C, jemne, rovnomerne a konštantne. Urobte vždy maximálne 3–10 opakovaní.

Masáž začnite pri krku, ktorý prechádzajte smerom zdola k hrane tváre. Presuňte sa na masáž čela. Doštičku si umiestnite medzi obočie a striedavo prechádzajte k ľavému a pravému uchu. Pokračujte masážou od stredu tváre pod lícnymi kosťami k uchu. V poslednom kroku pridržujte jednou rukou kožu na brade, výrez masážneho kameňa umiestnite na špičku brady a pomaly ťahajte smerom k uchu.

Nezľaknite sa, pokiaľ sa vám v priebehu masáže, alebo po jej skončení, objavia začervenané cestičky na pleti. Znamená to, že sa pokožka začína prekrvovať, a teda techniku vykonávate správne.

 

 

S masážnym valčekom

Postupujete od spodnej časti tváre k vlasovej línii. Bradu masírujte od stredu smerom k tváram. Valček rolujte pozdĺž línie dolnej čeľuste až pod ušný lalôčik. Tváre prechádzajte smerom od nosa k ušiam. Potom použite kratšiu časť face rollera a vrhnite sa na masáž oblasti pier, pohyblivého viečka a dolnej časti očného okolia – postupujte od koreňa nosa smerom k ušiam. Nakoniec prejdite na masáž čela, po ktorom prechádzajte od stredu striedavo doľava alebo doprava.

 

Pomocou dlaní a prstov

Prsty pritlačte jemne na pokožku a masírujte ju jemnými krúživými pohybmi. Pritom si dajte pozor na to, aby ste kožu nedreli a nevyťahovali.

 

Pri masáži jednotlivých častí tváre postupujte nasledovne. Každý krok zopakujte aspoň 5×.

Bruška prstov položte na obočie a ťahanými pohybmi ich približujte k rastovej línii vlasov.

Priložte ukazovák k vnútornému kútiku oka a pomaly s ním prechádzajte k spánku a potom späť cez pohyblivé viečko.

Bruška prstov priložte k spánkom a chvíľu nimi krúžte v smere hodinových ručičiek.

Oblasť okolo nosa masírujte špirálovitým pohybom prstenníka odspodu smerom ku koreňu nosa.

Spojte ukazovák s prostredníkom a ťahajte v smere od stredu tváre k ušiam.

V mieste, kde sú nosoretné ryhy môžete robiť malé osmičky.

Partie okolo úst masírujte krúživými pohybmi ukazováka od stredu dolnej pery k stredu hornej pery.

Celú masáž zakončite na krku. Spojte ukazovák s prstenníkom a krúživými pohybmi s nimi prechádzajte zdola nahor.

 

Pleť po masáži opláchnite vlažnou vodou a naneste na ňu obľúbené pleťové sérum a krém. Obsiahnuté účinné látky sa ľahko penetrujú do pokožky vďaka zlepšenej cirkulácii krvi.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Potenie v tvári: Ako sa starať o pleť pri cvičení

Potenie v tvári: Ako sa starať o pleť pri cvičení

Niet pochýb o tom, že sa pravidelné cvičenie odráža na našom duševnom a fyzickom zdraví. Vedeli ste ale, že tak ako môže byť pravidelná fyzická aktivita dobrá pre vašu pleť, môže sa na jej aktuálnom stave podpísať aj negatívne? Dnes sa dozviete, prečo a ako svoju pleť pripraviť na cvičenie, starať sa o ňu v priebehu a po skončení fyzickej aktivity.

 

Prečo sa pri cvičení potíme na tvári?

Pretože je to úplne normálna reakcia nášho organizmu, ktoré sa potením chráni pred prehriatím, ktoré by mohlo viesť k závratom.

Pri cvičení dochádza k rýchlejšiemu prúdeniu krvi v cievach a rýchlejšiemu tlkotu srdca, čo vedie k zvýšeniu telesnej teploty. Organizmus prostredníctvom vylučovaného potu reguluje svoju teplotu.

Zároveň je úplne bežné, že si naše telo zvykne na pravidelnú fyzickú aktivitu, a teda zvláda ochladzovanie efektívnejšie. V praxi to znamená, že sa pri pravidelnom cvičení môžeme potiť čím ďalej tým menej.

 

Cvičenie a jeho možné negatívne vplyvy na pleť

Pri cvičení dochádza k lepšiemu prekrveniu a prívalu živín prospešných pre pleť. Tá je vďaka tomu žiarivejšia, pevnejšia a pružnejšia.

Súčasne platí, že u niektorých jedincov môže cvičenie vyvolať nasledujúce:

- dehydratáciu; ku ktorej dochádza pri nepomere medzi príjmom a výdajom tekutín

- mechanické akné (lat. acne mechanica), ktoré spôsobuje časté trenie a tlak vyvíjaný na pokožk

- seboroickú dermatitídu, čo je časté kožné ochorenie prejavujúce sa začervenaním a viditeľným olupovaním kože na ostro ohraničených ložiskách

 

Príprava pleti na fyzickú aktivitu

Aby ste predišli všetkým prípadným kožným problémom a ďalším nepríjemnostiam, je nutné pleť na cvičenie riadne pripraviť. Ako?

Zo všetkého najskôr svoju pleť dôkladne vyčistite. Použite odličovací a čistiaci gél, ktorým ju zbavíte nielen všetkých nečistôt ako prachu, potu a mazu, ale aj všetkého make-upu.

Pokiaľ by ste svoju pleť nevyčistili, ochudili by ste ju o možnosť vylúčiť toxické látky. Pri cvičení totiž dochádza k rozťahovaniu pórov. Mohli by sa teda ľahko zaniesť kvôli nečistotám, ktoré by zostali na povrchu pleti.

Pokiaľ sa chystáte cvičiť vonku, nezabudnite na aplikáciu opaľovacieho krému. Pokiaľ vás čaká tréning vo vnútri, vystačíte si s hydratačným denným krémom.

 

Čo (ne)robiť počas tréningu

Zo všetkého najdôležitejšie je, aby ste na svoju tvár NESAHALI špinavými rukami a NEOTIERALI ho do trička. Vyvarujete sa tým zbytočnému podráždeniu a šíreniu baktérií.

Pokiaľ si potrebujete utrieť pot z čela, použite na to čistý uterák, ktorý používate výhradne len na tvár.

Keďže intenzívne potenie dehydruje pleť, pri cvičení myslite na vnútornú a vonkajšiu hydratáciu. Vypite dostatok čistej vody (kontrolu nad svojim pitným režimom budete mať vďaka praktickej fľaši, ktorá vám po tréningu poslúži aj ako shaker) a svoju pleť čas od času osviežte pomocou pleťovej vody či hmly.

Negatívny vplyv na stav vašej pleti môžu mať aj potítka a športové čelenky. Pokiaľ ich neperiete po každom tréningu, zadržujú v sebe pot a množia sa v nich baktérie, ktoré si potom sami prenášate na tvár.

Obozretní buďte aj v prípade, že máte dlhšie vlasy, ktoré vám pri rozpustení zasahujú do tváre. V takom prípade svoje kadere vždy zopnite do copu alebo vrkoča. Zvyšky vlasových produktov by spoločne s mastnotou mohli zapríčiniť upchatie pórov, ktoré je pôvodom čiernych bodiek a ďalších typov akné.

 

Starostlivosť o pleť po cvičení

Bezprostredne po cvičení osprchujte svoje telo (napríklad sprchovacím olejom) a opláchnite si tvár vlažnou vodou. Tým svoju pokožku zbavíte potu a nečistôt, ktoré by ju mohli podráždiť. Aby bola vaša pleť dokonale čistá, požite odličovacie mlieko v kombinácii s tvárovou umývacou penou.

Následne pokračujte ďalšími krokmi svojej kozmetickej rutiny, ktorá v základe zahŕňa aplikáciu pleťovej vody, denného alebo nočného krému a očného krému.

Čas od času môžete na pleť po cvičení naniesť pleťovú masku. V tejto fáze sú totiž póry stále rozšírené, a tak do seba vtiahnu maximum účinných látok obsiahnutých v konkrétnej maske.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

AHA a BHA kyseliny: Na čo sú a ako ich používať?

AHA a BHA kyseliny: Na čo sú a ako ich používať?

AHA a BHA sú kyseliny sú si v mnohom podobné, ale tiež sa v hocičom líšia. V dnešnom článku sa dočítate o ich hlavných rozdieloch, podobnostiach, prínosoch pre pleť a najlepšom spôsobe ich použitia.

 

Čo (ne)majú AHA a BHA spoločné?

V oboch prípadoch hovoríme o exfoliantoch, ktoré prispievajú k zlepšeniu celkového stavu pleti. Vo veľkom sa ale líši spôsob, akým fungujú.

Zatiaľ čo AHA rozpúšťa väzby medzi kožnými bunkami, a tým pokožku zbavuje odumretých kožných buniek v horných vrstvách, BHA dokážu rozpustiť aj mastnotu a nečistoty usadené vo vnútri pórov.

Z benefitov hydroxykyselín môžete ťažiť každý deň z pohodlia svojho domova. Sú totiž bežnou súčasťou krémov, sér, tonerov a ďalších typov pleťovej kozmetiky. Napríklad my sme alfa-hydroxykyseliny pridali do AHA krému s postupným uvoľňovaním. To znamená, že účinné látky prestupujú postupne do pleti av dlhšom časovom horizonte, a teda nehrozí, že by narušili jej prirodzené pH.

Poďme si predstaviť jednotlivé druhy hydroxykyselín a ich hlavné prínosy pre pleť.

 

AHA kyseliny

AHA (z anglického Alpha-Hydroxy Acid) sú kyseliny rozpustné vo vode. Vzhľadom na to, že sa získavajú z cukrovej trstiny alebo iných sladkých plodov, často sa o nich hovorí ako o ovocných kyselinách.

K hlavným zástupcom patrí kyselina glykolová, mliečna a mandľová. Ich účinky sú veľmi podobné, ale ich prínosy pre pleť môžu byť rozdielne, pretože sa líšia veľkosťou svojich molekúl, a teda schopnosťou prenikať do hlbších vrstiev kože.

Uvedieme si to na konkrétnom príklade. Vyššie spomínané AHA majú prakticky rovnaké účinky, ale kyselina glykolová má najmenšie molekuly, a preto je najsilnejšia a najúčinnejšia. Naopak, mliečna kyselina predstavuje strednú cestu, pretože má molekuly väčšie, a tak pracuje pomalšie. Zďaleka najjemnejšia je kyselina mandľová, ktorá svojou šetrnosťou prináša výhodu v starostlivosti o citlivú pleť.

 

Pre koho sú alfa-hydroxykyseliny vhodné?

AHA sú vhodné pre každého, kto potrebuje hydratovať svoju pleť a získanú vlhkosť v nej udržať. Preto ich vo svojej rutine ocení predovšetkým každý so suchou či zrelou pleťou.

 

Účinky AHA na pleť

Alfa-hydroxykyseliny:

- prispievajú k zlepšeniu celkovej hydratácie pleti

- podporujú prirodzenú regeneráciu pleti

- bojujú proti známkam starnutia

- podieľajú sa na obnove pokožky

- navracajú život unavenej pleti

- prispievajú k vyhladeniu textúry pleti

-zmierňujú hyperpigmentáciu

- pomáhajú zjednotiť nerovnomerný tón pleti

- prispievajú k stiahnutiu rozšírených pórov.

 

Chcete sa dozvedieť viac o konkrétnych prínosoch jednotlivých druhov AHA? Prečítajte si náš článok o AHA kyselinách v kozmetike.

 

BHA kyseliny

BHA (z anglického Beta-Hydroxy-Acids) sú kyseliny rozpustné v tukoch. Túto skupinu zastupuje iba kyselina salicylová patriaca k najúčinnejším antibakteriálnym látkam.

 

Pre koho sú beta-hydroxykyseliny vhodné?

BHA kyseliny majú antibakteriálny a protizápalový účinok a vzhľadom na to, že sú schopné prenikať do hlbších vrstiev kože a odbúravať prebytočný maz, sú prínosom zvlášť pre pleť mastnú, zmiešanú, problematickú a aknóznu.

S ohľadom na účinky BHA sme sa rozhodli vylepšiť zloženie kozmetických produktov z našej akné rady. Kyselinu salicylovú tak nájdete novo v čistiacom géle na akné a lokálnom sére na akné. Tieto produkty prispievajú k obnove rovnováhy pleti, k stabilizácii činnosti mazových žliaz a eliminácii nedokonalostí.

Tip: Ak neviete, aký je váš typ pleti, bezpečne to spoznáte s pomocou nášho článku.

 

Účinky BHA na pleť

Beta-hydroxykyseliny:

- pomáhajú na upokojenie citlivej pleti

- podporujú zníženie podráždenia a začervenanie

- prispievajú k vyrovnaniu tónu pleti

- podieľa sa na uvoľnení upchatých pórov

- pomáhajú regulovať mastnotu

- prispievajú k zmierneniu zápalov súvisiacich s akné

 

Správny spôsob používania hydroxykyselín

Pokiaľ AHA a BHA do svojej kozmetickej rutiny ešte len zaraďujete, nepoužívajte prípravok s ich obsahom na dennej báze, ale doprajte svojej pokožke dostatok času, aby si na ich prítomnosť zvykla.

Hydroxykyseliny používajte zo začiatku zhruba dvakrát týždenne a postupne navyšujte, než nájdete svoj limit. Pokiaľ by ste ich používali príliš často, mohli by ste svoju pokožku zbytočne podráždiť. Z rovnakého dôvodu si zo začiatku vyberajte skôr tie prípravky, ktoré obsahujú kyseliny v nižšej koncentrácii.

Bez ohľadu na to, ako dlho AHA a BHA používate, a teda viete, čo si môžete k svojej pleti dovoliť, vždy sa riaďte inštrukciami na obale. Pokiaľ sa má prípravok používať iba v rámci večernej rutiny a na dokonale vyčistenú pleť, má to svoj opodstatnený dôvod. Pred pokračovaním k ďalšiemu kroku svojej rutiny vždy počkajte, kým aplikovaná hydroxykyselina poriadne zaschne.

V prípade AHA si musíte dať pozor aj na to, že zvyšujú fotosenzitivitu kože. To znamená, že vaša pleť je po použití niektorej z alfa-hydroxykyselín ďaleko citlivejšia na pôsobenie slnečného žiarenia, než je to bežne. V skutočnosti ani príliš nezáleží na tom, či ste prípravok s AHA použili ráno alebo večer. Chrániť pleť pomocou opaľovacieho krému musíte v každom prípade.

 

Ako je to s kombinovaním AHA a BHA?

Kombinovať áno. Vrstviť nie! Tým, že oba typy hydroxykyselín majú exfoliačný účinok, mohli by ste svoju pleť podráždiť a navyše žiadna pokožka toľko exfoliácie ani nepotrebuje.

Pokiaľ sa rozhodnete používať viac prípravkov súčasne, držte sa pravidla, že v rámci jedného dňa použijete iba jednu hydroxykyselinu a iba raz.

Bez problémov ale môžete siahnuť napríklad po sére s kyselinou hyalurónovou, pretože tá medzi hydroxykyseliny nespadá a teda neplní funkciu exfoliantu. Naopak sa k AHA a BHA skvele hodí, pretože svojimi hydratačnými účinkami môže znížiť riziko podráždenia.

 

Viete, že existujú aj PHA kyseliny?

Ide o poslednú kategóriu hydroxykyselín, ktoré sú svojimi účinkami podobné najmä AHA. Líšia sa predovšetkým v tom, že poly-hydroxykyseliny pôsobia len na povrchu pokožky, pretože majú oveľa väčšie molekuly. To znamená, že sú pri odstraňovaní odumretých kožných buniek veľmi šetrné, pretože vôbec neprenikajú do hlbších vrstiev kože. Z toho dôvodu sú vhodné najmä pre citlivú pleť. Najznámejšia z tejto skupiny je glukonolaktón, ktorý funguje zároveň ako antioxidant.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Čo (ne)jesť, ak máte pleť so sklonmi k akné?

Čo (ne)jesť, ak máte pleť so sklonmi k akné?

Pokiaľ sa chcete zbaviť akné, asi vás neprekvapí, že obrovskú úlohu v tom bude hrať váš jedálniček. Zatiaľ čo pestrá a vyvážená strava vám môže na ceste za zdravou a krásnou pleťou pomôcť, existujú aj potraviny, ktoré môžu stav vášho akné výrazne zhoršiť. Čo teda jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak vás trápi akné?

 

Riziká tvorby akné

Záleží predovšetkým na tom aké množstvo kožného mazu v mazových žľazách sa vám prirodzene tvorí as akou rýchlosťou sa vám obnovujú zrohovatené bunky v najvrchnejšej vrstve kože. S tým, že oboje môžete do značnej miery ovplyvniť skladbou svojho jedálnička.

 

Dajte si pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexom

Glykemickým indexom (GI) určujeme obsah glukózy v potravinách. Glukóza je jednoduchý cukor predstavujúci základný zdroj energie pre ľudské telo. Hodnota GI v potravine je ovplyvnená radom faktorov, ako napríklad spôsobený spracovanie a množstvom tukov, sacharózy, vlákniny a kyselín.

Do skupiny potravín s vysokým glykemickým indexom patrí napríklad biele pečivo, zemiaky pečené v rúre, džemy, sušené ovocie, raňajkové cereálie, niektoré druhy cestovín, cukríky, oblátky a ďalšie sušienky, sladké malinovky, fastfoodové hranolky, hamburgery a pod.

Všeobecne sa jedná o potraviny, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do organizmu, a tak bezprostredne po ich skonzumovaní dochádza k okamžitému zvýšeniu hladiny krvného cukru, čo automaticky zvyšuje produkciu hormónu inzulínu, ktorý pomáha dopraviť cukor z krvi do buniek.

Vysoká hladina inzulínu môže byť problematická z toho dôvodu, že inzulín podporuje nadmernú produkciu kožných buniek. Rýchlejší rast a delenie buniek zvyšuje riziko upchatia mazových žliazok. Inzulín môže zároveň stimulovať produkciu testosterónu, ktorý prispieva k zvýšeniu tvorby kožného mazu. Už v úvode tohto článku sme si povedali, že práve toto sú najväčšie hrozby vzniku a rozvoja akné.

 

Za zvýšenou tvorbou akné môžu stáť aj ďalšie druhy potravín

Pri náhlom výskyte akné sa veľmi často diskutuje o mliečnych výrobkoch. Dôvodom, prečo sa niektorým jedincom tvoria po ich konzumácii pupienky, môže byť vysoký obsah najrôznejších hormónov, ktoré sú produkované kravami v období gravidity. Z tohto pohľadu sú najproblematickejšie androgény (mužské hormóny) hrajúce preukázateľnú úlohu pri vzniku vyrážok.

Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov zároveň stimuluje pečeň k väčšej produkcii rastového faktora 1 (IGF 1), čo môže byť opäť príčinou zhoršeného stavu akné.

Problematická pleť býva často tiež spájaná s nadmernou konzumáciou čokolády. Zhoršenie stavu pleti môže byť zapríčinené vysokým obsahom cukru v čokoláde a zároveň (ak sa bavíme o mliečnej čokoláde) obsahom kravského mlieka.

Za zhoršeným stavom akné môžu stáť aj silne korenené a nadmieru solené jedlá a niektoré druhy nápojov ako je káva alebo kakao.

 

Nezabudnite na to, že každá pleť je iná

Takže čo pomohlo jednému, nemusí nutne vyhovovať aj vám. Či už teda urobíte vo svojom jedálničku akúkoľvek zmenu, sledujte, ako na ňu vaša pleť reaguje a snažte sa vypozorovať, čo konkrétne jej prospieva, alebo naopak škodí.

 

Vyskúšajte eliminačnú diétu

Vďaka tej si overíte, či niektorá z vyššie spomínaných potravín skutočne zhoršuje stav vášho akné. Ako postupovať?

Najmenej na mesiac vyraďte všetky vyššie spomínané potraviny. Po uplynutí stanovenej doby začnite do svojho jedálnička opäť zaraďovať jednotlivé potraviny a sledujte, ako vaša pleť reaguje na ich prítomnosť.

Dajte si pozor na to, že po vyradení určitého segmentu potravín už vaša strava nemusí byť dostatočne pestrá a vyvážená, a tak vám v jedálničku budú chýbať niektoré druhy vitamínov a minerálnych látok. Tie môžete v každom prípade dodať telu pomocou doplnkov stravy.

Tip: Pokiaľ váhate nad tým, či je pre vás eliminačná diéta vhodná, odporúčame konzultáciu s lekárom alebo odborným výživovým poradcom.

 

Čo naopak jesť, ak vás trápi akné

Vo vašom jedálničku by nemali chýbať potraviny bohaté na vitamín A a E, ktoré pôsobia na pleť ako antioxidanty a prispievajú k udržaniu jej optimálneho stavu. Vitamín A je bohato zastúpený napríklad v pečeni, syroch, vajciach, listovej zelenine, mangu a papáje. Vitamín E by ste našli v rastlinných olejoch, strukovinách, zelenine a orechoch.

K prospešným potravinám sa radí aj zelená listová zelenina (najmä kapusta), cesnak, strukoviny, bobuľovité ovocie, orechy.

Pre pleť so sklonmi k akné je blahodarný zinok, ktorý má hojivé účinky a prispieva k udržaniu normálneho stavu pleti. Jeho prírodným zdrojom sú sezamové a tekvicové semienka. Okrem zinku je prospešná aj kyselina salicylová, ktorú obsahujú napríklad paradajky.

Aby bola vaša starostlivosť o pleť so sklonmi k akné skutočne komplexná a účinná, zahrňte do nej prírodné doplnky stravy plné tých najlepších vitamínov a antioxidantov, ktoré znižujú zápalové reakcie pleti, a tým pomáhajú v boji proti neustupujúcemu akné.

 

Pomôžte telu v boji s akné cez podporu činnosti obličiek a pečene

Vďaka tomu sa telo nebude musieť detoxikovať cez kožu. Správnu funkciu pečene podporíte s pomocou pestreca mariánskeho, ktorý je súčasťou prírodných kapsúl VENIRA detox.

Správnu funkciu črevného traktu môžete podporiť kvalitnými probiotikami. Napríklad VENIRA probiotiká obsahujú komplex 10 miliárd probiotických kultúr z 10 rôznych kmeňov.

 

Samotná strava nestačí

Aby ste zvýšili pravdepodobnosť úspešného boja s akné, prispôsobte tomu aj svoju kozmetickú rutinu, ktorá by mala pozostávať z produktov, ktoré sú priamo určené na starostlivosť o pleť so sklonmi k akné.

Ani vo chvíli, keď sa akné konečne zbavíme, nemáme často vyhrané. Zistite, ako sa efektívne zbaviť nevzhľadných jazvičiek a pigmentových škvŕn, ktoré môžu zostať na tvári ako nepekná spomienka.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť Zdravé stravovanie

Ako používať olej na pleť?

Ako používať olej na pleť?

Blahodárne oleje sú plné vitamínov, minerálnych látok a ďalších živín prospešných pre pleť. Platí za všestranných pomocníkov av oblasti starostlivosti o pleť sa teší čoraz väčšej popularite. Prečo a ako prírodné oleje správne používať?

 

Olej na pleť: Prečo ho zaradiť do rutiny

Ľahko preniká do hlbších vrstiev kože, kam dopravuje dôležité živiny ako vitamíny a minerálne látky.

Podporuje pleť v prirodzenej regenerácii a hĺbkovo ju hydratuje.

Prispieva k ochrane pokožky pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Napomáha k zvláčneniu a zjemneniu pokožky, a teda ju zanecháva hebkú na dotyk.

Podieľa sa na spomalení procesu starnutia pleti skrze redukciu vrások a podporu prirodzenej pružnosti.

 

Správny postup použitia oleja na pleť

Pred tým, než sa pustíte do aplikácie oleja, vždy si dôkladne odlíčte a vyčistite tvár. Na to môžete využiť napríklad odličovací a čistiaci gél, ktorý zvláda oba kroky zároveň.

Oleje vďaka svojej jedinečnej konzistencii uzamykajú vlhkosť vo vnútri pleti, a preto ich vždy nanášajte na tvár ošetrenú hydratačným sérom alebo navlhčenú pleťovou vodou. Naopak na navlhčenie nikdy nepoužívajte teplú vodu pre kohútik. Tá totiž obsahuje látky, ktoré by mohli pleť v kombinácii s olejmi zbytočne podráždiť.

Pleťový olej vmasírujte do pokožky pomocou brušiek prstov v smere od stredu tváre do strán. Vystačíte si so skutočne malým množstvom produktu – zhruba dvoma až tromi kvapkami. Účinky pleťového oleja môžete podporiť gua sha masážnym kameňom.

Než budete pokračovať s ďalšími krokmi rutiny, počkajte aspoň 10 minút, kým sa aplikovaný olej vstrebe do pleti.

 

Všestranná olejová starostlivosť

Prírodné oleje sú vďaka svojej konzistencii a čistému zloženiu vhodné na každodennú starostlivosť. Môžete ich používať len tak samostatne, alebo ich zmiešať s pleťovým krémom, čo je kombinácia obzvlášť vhodná v zimných mesiacoch.

Pleťové oleje slúžia tiež na masáž tváre, krku a dekoltu, ale oceníte ich aj ako náhradu bežného odličovača či pleťové masky. Rovnako vám poslúži na upokojenie pokožky po opaľovaní.

 

Najpopulárnejšie pleťové oleje

K najobľúbenejším jednozložkovým olejom sa radí nasledujúce.

Arganový olej – zabraňuje starnutiu kožných buniek. Ďalej vyhladzuje, zvláčňuje a obnovuje vitalitu pleti, ktorú taktiež chráni pred škodlivými vonkajšími vplyvmi.

Mandľový olej – má antioxidačné a protizápalové účinky. Podporuje pleť v prirodzenej regenerácii, posilňuje ju a zabraňuje jej dehydratácii. Je vhodný aj na pokožku náchylnú k ekzémom.

Inca Inchi olej – obsahuje skutočne vysoké množstvo omega 3 mastných kyselín, ktoré chránia vrchnú vrstvu pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Podporuje pokožku v prirodzenej regenerácii a zlepšuje jej pružnosť, a tak je ako stvorený na starostlivosť o zrelú pleť.

Tea tree olej - má dokonalé antibakteriálne a antimykotické účinky. Vďaka tomu eliminuje šírenie infekcie na minimum a skvele podporuje obnovu kožných buniek.

Jojobový olej – je bohatý na vitamín E, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom. Pomáha s hydratáciou, regeneráciou a výživou pleti.

Hroznový olej – má úžasné zvláčňujúce účinky. Pýši sa ľahkou konzistenciou a rýchlou vstrebateľnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam nezanecháva na pleti mastný film a dodáva jej zamatovo hebkú štruktúru.

 

 

Levanduľový olej – k jeho kľúčovým vlastnostiam patrí protizápalový, antiseptický a antibakteriálny účinok. Podporuje tvorbu nových buniek, takže má skvelé regeneračné a hojivé účinky. Ďalej skracuje dobu hojenia jazvičiek, ktoré sú následne aj menej viditeľné. Pleti navracia jas a sviežosť.

Olivový olej – má hydratačný, regeneračný a upokojujúci účinok. Funguje ako antioxidant chrániaci kožné bunky pred oxidačným stresom.

Broskyňový olej – je plný vitamínov, mastných kyselín a antioxidantov. Má upokojujúci, regeneračný a vyživujúci účinok na pleť. Zároveň napomáha udržať a zvýšiť elasticitu pokožky.

Slnečnicový olej – má upokojujúce, zjemňujúce, vyhladzujúce a protizápalové účinky. Funguje ako antioxidant, ktorý chráni pleť pred stratou pružnosti a pevnosti.

 

Ďalšie typy jednodruhových kozmetických olejov v BIO kvalite nájdete na našom e-shope. Všetky sú lisované za studena, čím si zachovávajú účinnosť obsiahnutých biologicky aktívnych látok (napríklad vitamínov či minerálov), ktoré sú prospešné pre vaše zdravie a krásu. Oleje z našej ponuky sú navyše multifunkčné, pretože z ich blahodarných účinkov ťaží ako pokožka, tak aj nechty a vlasy.

Populárne sú tiež komplexy, ktoré v rámci jedného prípravku kombinujú účinky viacerých druhov olejov. Príkladom je masážny olej s obsahom mandľového, kokosového a slnečnicového oleja. Ďalej krém na akné, ktorý spája účinky levanduľového, hroznového, avokádového a tea tree oleja alebo hydratačné sérum, v ktorého zložení nájdete jojobový, arganový a Inca Inchi olej.

 

Prírodné pleťové oleje podľa typu pleti

Vzhľadom na to, koľko druhov olejov existuje, si bez problémov nájdete ten, ktorý bude vhodný konkrétne pre váš typ pleti. S výberom vám pomôže rázcestník viď nižšie.

 

Máte:

Suchú pleť? Stavte na makadamiový, marhuľový, arganový, avokádový alebo mandľový olej. Nájdete ich napríklad v prípravkoch nášho hydratačného radu.

Citlivú pleť? Bude pre vás vhodný avokádový, konopný, mandľový alebo marhuľový olej.

Aknóznu a problematickú pleť? Bude vám vyhovovať konopný, tekvicový, šípkový, Tea tree alebo hroznový olej. Niektoré z nich nájdete v zložení prípravkov našej akné rady.

Zmiešanú až mastnú pleť? Vyskúšajte jojobový, hroznový alebo pupalkový olej.

Zrelú pleť? Siahnite po šípkovom, malinovom, Inca inchi, rakytníkovom alebo arganovom oleji. Účinky niektorých z nich môžete vyskúšať na vlastnej koži vďaka našej anti-age rade.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Čo na lámavé a slabé vlasy?

Čo na lámavé a slabé vlasy?

Máte poškodené vlasy, ktoré sa lámu, postrádajú lesk a sú hrubé na dotyk? Vieme, ako ich zachrániť a priviesť späť k životu. Inšpirujte sa našimi tipmi na posilnenie slabých vlasov so sklonmi k lámaniu

 

Dôvody, prečo máte poškodené vlasy

Potenciál vlasov je do značnej miery ovplyvnený genetikou, ale treba si uvedomiť, že kvalitu svojich vlasov veľmi často zhoršujeme my sami. Čím najčastejšie?

- nevhodne zvolenou a zle používanou vlasovou starostlivosťou

nadmerným umývaním vlasov

používaním nevhodného hrebeňa a agresívnym kefovaním vlasov

prílišným stylingom

nešetrným farbením a odfarbovaním

- častým vysúšaním bez použitia tepelnej ochrany

nosením gumičiek s kovovými časticami

nevyváženou stravou

nedostatočným príjmom vitamínov a minerálnych látok

stresovou záťažou

 

Ako posilniť slabé a lámavé vlasy?

1. Doplňte tekutiny

Vlasy, ktorým chýba vlhkosť, sa ľahko lámu, sú rozstrapkané a postrádajú lesk. Vašou úlohou číslo jedna bude teda dostatočná hydratácia. Druhou výzvou bude vlhkosť vo vlasoch udržať. 

Používajte vlasovú starostlivosť zameranú na hydratáciu vlasov. Postrážte si, že žiadne z produktov neobsahujú sulfáty a parabény, ktoré by vaše vlasy zbytočne zaťažili a na ich povrchu vytvorili nepriepustný film, cez ktorý by hydratačné zložky nezvládli prejsť. Ďalej dodržujte pitný režim, pretože s úbytkom vody v tele, ubúda prirodzene aj vlhkosť vo vlasoch.

POZOR! Vlasy sa rýchlejšie vysušujú aj v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia, chlóru a slanej vody. Svoje vlasy preto vždy ošetrite ochranným sprejom a vždy, keď je to možné, noste pokrývku hlavy.

 

2. Zamerajte sa na vlasovú starostlivosť

Základom je šampón a kondicionér. Tie by mali obsahovať prospešné zložky ako:

- vitamíny (A, B, C, E, H)

- minerály (zinok, vápnik, železo, kremík, meď, mangán)

- aminokyseliny (L-cysteín, L-metionín)

- kolagén

- aktívne látky ako Emolid CC alebo HotFlux

 

Spomínané aktívne látky nájdete napríklad v prírodnom šampóne s kolagénom pre podporu rastu a zlepšenie súčasnej kvality vlasov. Ten nielenže šetrne umýva a čistí pokožku hlavy aj jednotlivé vlasové vlákna, ale taktiež stimuluje a prekrvuje vlasové folikuly, ktorým dodáva potrebné vitamíny a minerály.

Ani ten najlepší šampón na svete by neobstál bez kondicionéra. Vzhľadom na to, že najväčším problémom oslabených vlasov je absencia výživy, rozšírte svoju rutinu o kondicionér s kolagénom, ktorý účinne bojuje proti známkam poškodenia (krepateniu, lámaniu, štiepeniu), uhladzuje povrch poškodených častí vlasov a poskytuje im okamžitú výživu a regeneráciu.

Dokonalé regeneračné účinky má aj vlasová maska, ktorá predstavuje extra starostlivosť. Konkrétne pre oslabené vlasy by sme vám odporučili vyživujúcu masku na vlasy, ktorá posilňuje vlasy od korienkov ku končekom, eliminuje známky poškodenia a napomáha obnovovať vnútornú štruktúru vlasov. 

V rámci bezoplachovej starostlivosti používajte keratínovú vodu na podporu celkovej vitality vlasov.

 

 

3. S fénom zaobchádzajte opatrne

Fén je dobrý sluha, ale zlý pán. Skvelú službu vašim vlasom urobí len za predpokladu, že ho budete používať správne.

Keďže vlasovej pokožke nesvedčí samovoľné usychanie, fén používajte po každom umývaní vlasov. Aby bol celý proces bezpečný pre vaše vlasové vlákna, vždy:

- pred začiatkom fénovania aplikujte tepelnú ochranu

- fén držte vo vzdialenosti minimálne 15 cm od hlavy

- používajte nízky tepelný stupeň

- fénom po celú dobu pohybujte, aby teplý vzduch nepôsobil dlho na jedno miesto

 

Používanie žehličky a kulmy sa snažte obmedziť. Aj v tomto prípade platí nutnosť aplikácie termoochrany a úprava pri nízkom tepelnom stupni. Pred použitím svoje vlasy vždy dôkladne vyfénujte, nadmerné teplo totiž spôsobuje, že sa voda z vlasov odparí príliš rýchlo. 

TipMáte jemné vlasy? Poradíme vám, ako sa o ne starať.

 

4. Navštívte svojho kaderníka

Mnoho ľudí zamieňa lámanie vlasov za štiepenie končekov. Zásadný rozdiel je v tom, že pokiaľ sa vlas zlomí, môže to byť kdekoľvek v jeho dĺžke – v závažných prípadoch dokonca už pri korienkoch. Postihnutá oblasť by sa preto mala čo najrýchlejšie skrátiť, pretože tým zamedzíte šíreniu poškodenia a svojim vlasom doprajete dokonalý reštart.

Pokiaľ svoje vlasy navyše aj farbíte, rozhodne stojí za zváženie prechod na preliv, ktorý je pre vlasové vlákna šetrnejšie.

Samostatnú kapitolu predstavuje pravidelné zastrihovanie končekov. Vlasy sa v dôsledku mechanického odierania stenčujú, a preto sú náchylnejšie na lámanie. O početnosti návštev kaderníctva sa poraďte priamo so svojim kaderníkom, ale spravidla to bude raz za dva až tri mesiace.

 

5. Upravte svoj jedálniček

Váš nový jedálniček by mal byť vyvážený a pestrý. Rozhodne by v ňom nemali chýbať proteíny, vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Z dôvodu najrôznejších diét nariadených lekárom či osobných preferencií sa môže stať, že v rámci svojho jedálnička nebudete prijímať dostatočné množstvo účinných látok podporujúcich udržanie optimálneho stavu vlasov. V takom prípade je žiaduce dodávať ich telu prostredníctvom doplnkov stravy. 

Vhodným príkladom sú prémiové kapsule pre vlasy, nechty a pleť s obsahom 20 aktívnych látok v každej dennej dávke. Tento doplnok stravy odporúčame každému, kto chce sústavne pracovať na zlepšení kvality a vzhľadu svojich vlasov, nechtov a pokožky a zároveň každému, kto hľadá účinné riešenie pre svoje lámavé nechty, slabé a vypadávajúce vlasy a drobné nedokonalosti pleti.

 

 

6. Znížte riziko mechanického poškodenia vlasov

Vlasy po umytí nikdy netrite uterákom.

Nenoste príčesky a silne stiahnutý cop alebo vrkoč.

Používajte gumičky na vlasy bez kovových prvkov. Skvelé sú saténové gumičky.

Nepoužívajte hrebene a kefy s ostrými kovovými zubami.

Vlasy netupírujte.

Nechoďte spať s mokrými vlasmi.

Spite s rozpustenými vlasmi alebo voľne spleteným vrkočom.

Používajte obliečky na vankúš z mäkkých tkanín, ako je hodváb alebo satén.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o vlasy

Čo na spálenú kožu? Rady aj tipy, ako postupovať pri spálení pokožky od slnka

Čo na spálenú kožu? Rady aj tipy, ako postupovať pri spálení pokožky od slnka

Radostné chvíle z pobytu na slniečku môžu behom okamihu vystriedať nepríjemné pocity spôsobené spálením, ku ktorému dochádza nebezpečne rýchlo a ľahko. Ale nebojte, nič nie je stratené. Vieme totiž, ako rýchlo a účinne zmierniť spálenie od slniečka.

 

Ako spoznať spálenú kožu?

Spálená koža môže byť začervenaná, boľavá, citlivá, svrbivá a horúca na dotyk. V ojedinelých prípadoch sa môžu na postihnuté oblasti objavovať mierne opuchy a pľuzgiere. Už aj tak veľmi nepríjemné pocity môže navyše sprevádzať aj celková únava, bolesť hlavy a horúčka.

Spáliť si môžete prakticky ktorúkoľvek časť tela, ktorú vystavíte prílišnému množstvu UV žiarenia. Zvlášť náchylné na spálenie sú priehlavky, lýtka, ramená, dekolt, čelo a uši.

 

Účinné ošetrenie spálenej kože krok za krokom

1. Presuňte sa do tieňa. V okamihu, keď na svojej koži zaznamenáte niektorý zo symptómov spálenia, ihneď sa schovajte do tieňa. Spálenú kožu nevystavujte slnečnému žiareniu ani v nasledujúcich dňoch – pokiaľ nemáte inú možnosť, vychádzajte iba s pokrývkou hlavy a vhodne oblečenia.

2. Poriadne sa napite vody. Nadmerný pobyt na slniečku urýchľuje odparovanie vody z tela, čo môže viesť k dehydratácii organizmu. Ak vám robí dodržiavanie pitného režimu problém, kúpte si fľašu na vodu, ktorú môžete nosiť všade so sebou.

3. Dajte si studenú sprchu. Zmiernite tak zápal pokožky a navyše svojmu telu uľavíte od bolesti v postihnutej oblasti. Teplej vode pri sprchovaní sa pre istotu vyhýbajte až do úplného zahojenia kože. Svoje telo vysúšajte jemným poklepávaním uteráka. Nadmerným trením by ste si akurát privodili ďalšie nepríjemnosti.

4. Použite kozmetiku po opaľovaní. Bezprostredne po sprchovaní aplikujte 100% prírodný chladivý gél po opaľovaní, ktorý vďaka obsahu panthenolu, aloe vera, mentolu a ďalších účinných látok zaisťuje okamžitú hydratáciu, výživu a upokojenie začervenanej a inak podráždenej koži.

5. Uľavte si od bolestí prírodnou cestou. Pokiaľ práve nemáte po ruke gél po opaľovaní, siahnite po vychladenom jogurte (alebo tvarohu) – stačí ho naniesť na postihnuté miesta, nechať zaschnúť a potom umyť vlažnou vodou. Mliečne výrobky totiž obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá prispieva k regenerácii, vyživeniu a hydratácii kožných buniek.

6. Podporte regeneráciu svojej pokožky s CBD kvapkami. Spálenie kože je vlastne obranou reakcií imunitného systému. Začnite preto užívať CBD olej, ktorý podporuje imunitu a svojimi protizápalovými a regeneračnými účinkami môže urýchliť celý proces hojenia kože.

 

 

Čo sa deje s kožou po spálení?

Podľa toho, aký máte fototyp, môže začervenanie buď zmiznúť, alebo zhnednú. Pokožka sa pomaly hojí a vrchná vrstva kože, ktorú spálenie poškodilo, sa postupne odlupuje.

 

Kožu sami nikdy nelúpte

Vždy ju nechajte, aby sa s celým procesom vysporiadala sama a svojim vlastným tempom.

Pokiaľ by ste sa pustili do strhávania šupiniek kože, narušili by ste celý proces hojenia a zbytočne by ste tým zvýšili náchylnosť pokožky k vzniku infekcií.

Rozhodne vám pomôže, keď budete po celú dobu hojenia obliekať priedušné a mäkké tkaniny, ktoré sa nelepia na telo a netrú po povrchu.

 

Máte pľuzgiere? Rýchlo do lekárne!

Začervenanie a zvýšená citlivosť patrí k následkom popálenia prvého stupňa. Slnečné lúče ale dokážu napáchať aj väčšie škody. V prípade popálenín druhého stupňa sa na povrchu kože tvoria pľuzgiere vyplnené tekutinou.

Rozhodne sa v tomto prípade oplatí navštíviť lekárnika a nechať si odporučiť protizápalovú masť či masku, ktorú je vhodné aplikovať na pľuzgiere. Sami ich za žiadnych okolností neprepichujte a nechajte ich plne zahojiť.

Myslite na to, že ani po zahojení pľuzgierov nemáte úplne vyhrané. Pokiaľ nebudete danú oblasť chrániť pred pôsobením UV žiarenia a ošetrovať krémom s SPF 50, mohli by sa vám neskôr vytvoriť pigmentové škvrny.

 

Ako dlho sa hojí spálená koža?

Mierne spálenie sa môže hojiť zhruba tri dni. V prípade závažnejšieho poškodenia slniečkom, ktoré sprevádza opuchy a pľuzgiere, môže trvať týždeň až dva, kým sa dá vaša koža opäť do poriadku.

Tip: Pri poškodení kože by ste mali byť obzvlášť obozretní pri výbere kozmetiky. Vyhnite sa agresívnym látkam, ktoré by mohli vašu pokožku ešte viac podráždiť. Bezpečnou voľbou je vždy prírodná starostlivosť o telo.

 

 

Nabudúce si dajte pozor a predchádzajte spáleniu

Vedeli ste, že si vaša koža pamätá každé spálenie? Až sa teda pustíte do obnovenia strateného opálenia (samozrejme až po úplnom zahojení), myslite na to, že skôr postihnuté miesta sú teraz citlivejšie na UV žiarenie, a teda náchylnejšie na spálenie.

Vždy si dajte maximálne záležať na tom, aby bol každý váš pobyt na slniečku bezpečný. Ako chytiť bronz a chrániť pokožku pred poškodením sme rozobrali v samostatnom článku, tak sa inšpirujte.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť Zdravie a nemoc

Čo robiť pred a po tréninku?

Čo robiť pred a po tréninku?

Neviete, čo robiť pred a po tréningu, aby ste podporili svoj výkon a z dlhodobého hľadiska aj svoje osobné ciele? V dnešnom článku nájdete odpovede na všetko, čo vás zaujíma.

 

 

Čo robiť pred tréningom

Jedlo

Predtréningová strava má priamy vplyv na váš celkový výkon. Vhodným výberom môžete prispieť k stabilizácii hladiny krvného cukru počas cvičenia, zaistiť organizmu hydratáciu a doplniť zásobu živín. Ako by to teda malo správne vyzerať?

Voľte ľahko stráviteľné pokrmy. Pokiaľ sa vám chce po dojedení spať, viete, že robíte niečo zle.

Posledné jedlo si dajte ideálne jednu až dve hodiny pred tréningom.

Pripravte si pokrm bohatý na bielkoviny (napr. cottage syr, kuracie mäso, jogurt) a sacharidy (napr. ryža, vločky, ovocie, zemiaky).

Vyhnite sa mastným a tučným jedlám.

 

Suplementy a doplnky stravy

Pred tréningom je ideálna chvíľa na to, aby ste svoje telo i myseľ nabudili pomocou doplnkov stravy. Vhodné sú najmä spaľovače tukov, nakopávače, srvátkový proteín, kreatín, gainer a BCAA.

Vždy užívajte suplementy od overených výrobcov, ktoré sú pre váš organizmus bezpečné aj pri dlhodobom používaní. Napríklad VENIRA spaľovač tukov čerpá z čistej prírody. Obsahuje zelený čaj, guaranu, chróm a ďalšie štyri účinné látky, ktoré spoločne prispievajú k dodaniu energie a povzbudeniu nielen pri cvičení.

 

 

Správna rozcvička

Rozcvička býva často zabúdaná a podceňovaná a pritom sa jedná o dôležitú súčasť tréningu. Vhodne vykonanou rozcvičkou znížite pravdepodobnosť poranenia a podporíte svoju výkonnosť. Čím začať?

Začnite zhruba päťminútovým rozohriatím. Môžete si zabehať na páse, zajazdiť na rotopede alebo skákať jumping-jacky.

Po rozohriatí prejdite na precvičenie partií, na ktoré sa hodláte zamerať pri tréningu. Zvoľte si zhruba štyri cviky, ktoré robte striedavo na obe strany tela. Jednotlivé pohyby pri tom vykonávajte kontrolovane, nie švihom.

 

Na tréning pripravte aj svoju pleť

Pokožka pri cvičení viac dýcha, póry sa rozťahujú a vyplavujú zo seba všetky toxíny. O túto možnosť by ste svoju pleť úplne ochudili, pokiaľ by ste ju pred tréningom nezbavili make-upu a všetkých ďalších nečistôt. V opačnom prípade by do seba totiž póry vtiahli všetky usadeniny, čo by viedlo k ich upchatiu, vzniku čiernych bodiek a prípadne akné.

Po použití odličovacieho a čistiaceho gélu naneste na pleť už iba ľahký pleťový krém. Iba v prípade, že cvičíte vonku, použite navyše ešte SPF. Druhé kolo čistenia pleti si strihnite po tréningu, kedy z jej povrchu odstránite pot a nahromadené baktérie.

 

 

Čo robiť pri tréningu

Vedeli ste, že častým tréningom si môžete privodiť dehydratáciu organizmu (= stav, pri ktorom z tela odchádza viac vody a tekutín, než do neho prichádza), s ktorým prirodzene súvisí aj dehydratácia pleti? Nenechajte svoje telo smädniť a udržujte ho optimálne hydratované pravidelným popíjaním čistej vody. Skvele vám k tomu poslúži shaker so zásobníkom, ktorý využijete aj pri príprave srvátkového proteínu, ktorý je vhodný ako pred tréningom, tak aj po jeho dokončení.

Tip: Inšpirujte sa našimi tipmi na cviky pre ploché brucho.

 

Čo robiť po tréningu

Či už ste si dali za cieľ rast svalovej hmoty alebo podporu celkového chudnutia, pomôže vám s tým vhodne zvolené potréningové jedlo, vďaka ktorému doplníte do tela všetko, čo ste počas cvičenia vyčerpali a dostanete živiny späť do rovnováhy.

Všeobecne platí, že vaša potréningová suplementácia by mala obsahovať bielkoviny, sacharidy ako zdroj energie a ďalšie látky podporujúce rast svalov ako napríklad BCAA alebo kreatín. Prvé pevné jedlo po tréningu voľte ľahko stráviteľné s dávkou kvalitných bielkovín, sacharidov a primeraného množstva dobrých tukov.

Konkrétny jedálniček sa potom líši v závislosti na tom, aký typ tréningu máte za sebou a aké sú vaše individuálne ciele. Napríklad v prípade vytrvalostného tréningu je žiaduce doplniť viac sacharidov a menej bielkovín. Naopak po silovom tréningu by vášmu jedlu mali rozhodne dominovať proteíny. Pokiaľ váš tréning kombinuje prvky oboch druhov tréningu, pomer medzi sacharidmi a bielkovinami by mal byť rovnocenný.

Je vaším cieľom zhodiť prebytočné kilá? Než sa pustíte do tohto strastiplného procesu, prečítajte si náš článok o tom, čo všetko by ste mali vedieť, než sa pustíte do chudnutia.

 

POZOR!

Rozhodne sa neodporúča jedlo po tréningu vynechať. Chudnutie by ste tým určite neurýchlili, ale začali by ste prichádzať o svaly.

Po tréningu by ste sa rozhodne nemali ani prejedať. Pokiaľ pociťujete naozaj veľký hlad, vaše telo tak môže reagovať na nedostatok jedla vo zvyšku dňa. V tomto ohľade je veľmi dôležité celkové nastavenie energetického príjmu za deň. Pokiaľ je prejedanie niečo s čím dlhodobo bojujete, odporúčame vám prírodné kapsule VENIRA hunger blocker s garcíniou kambodžskou a chrómom napomáhajúce ku kontrole telesnej hmotnosti a navodeniu pocitu sýtosti.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o telo

Ako používať retinol a s čím ho kombinovať?

Ako používať retinol a s čím ho kombinovať?

To, že je retinol kľúčom k mladistvej pleti, už určite veľmi dobre viete. Než ho ale zaradíte do svojej každodennej starostlivosti o pleť, najprv si v tomto článku overte, že viete aj to, ako ho správne používať a kombinovať s ďalšími účinnými látkami tak, aby ste sa čo možno najrýchlejšie dočkali očakávaného progresu a zároveň zamedzili prípadnému poškodeniu svojej pleti .

 

Čo je retinol?

Retinol je forma vitamínu A radiaca sa do skupiny retinoidov. Vitamín A sa postupne stal neoddeliteľnou súčasťou kozmetickej rutiny veľkej časti populácie a nie je sa čomu diviť. Patrí totiž k najefektívnejším anti-aging voľnopredajným aktívnym látkam čo sa starostlivosti o pleť týka.

Býva súčasťou najrôznejších kozmetických prípravkov od retinol séra až po krémy, ktorých primárnym cieľom je buď omladenie pleti, rozjasnenie a zjednotenie farebného tónu alebo zmiernenie priebehu a vzhľadu akné.

 

 

Každý retinol nie je rovnaký alebo typy retinolu

Retinol nie je jedinou formou vitamínu A používaného v kozmetickom odvetví na starostlivosť o pleť. Medzi najbežnejšie typy retinolu patria:

Retinyl palmitát - najmiernejšia, teda najslabšia forma retinoidu často používaná v produktoch určených pre citlivú pokožku. Jedná sa o kombináciu retinolu a kyseliny palmitovej, vďaka čomu je menej dráždivý, ale aj menej účinný v porovnaní s inými formami retinoidov.

Retinol - patrí medzi najčastejšie používanú formu retinoidu. Je účinnejší ako retinyl palmitát a po aplikácii na pokožku sa musí premeniť na kyselinu retinovú, čo trvá aj niekoľko hodín.

Kyselina retinová - známa aj ako tretinoín, je najúčinnejšou formou retinoidu. Dostupná je iba na predpis a je používaná na liečbu vážnejších kožných problémov. Aj napriek tomu, že sú jeho výsledky rýchle a výrazné, hrozí pri nej riziko podráždenia pleti.

 

Ako začať s používaním retinolu

Keďže je retinol veľmi silná látka, zaraďujte ho do svojej kozmetickej rutiny postupne, aby ste zamedzili zbytočnému podráždeniu pleti. Je totiž dôležité, aby si vaša pokožka na akúkoľvek formu vitamínu A vybudovala kožnú toleranciu, a teda postupne si zvykla na nový produkt. Ako taký proces vyzerá v praxi?

 

Proces retinizácie = skúška znášanlivosti

Pred prvým použitím retinolu vykonajte skúšku znášanlivosti. Malé množstvo prípravku naneste na vnútornú oblasť predlaktia a nechajte ho zhruba 24 hodín pôsobiť. Pokiaľ vás nebude dané miesto po uplynutí určitej doby svrbieť, páliť a nebude začervenané, tak môžete prejsť k aplikácii retinolu na pleť.

Prvý týždeň používajte liek s retinolom iba raz as každým ďalším týždňom frekvenciu aplikácie postupne zvyšujte. V prvom mesiaci odporúčame nepoužívať retinol v po sebe idúcich dňoch, ale vždy nejaký deň aplikáciu vynechať. Zhruba po 4 týždňoch by už mala byť vaša pleť na retinol zvyknutá, a tak môžete prípravok zaradiť do svojej každodennej rutiny.

Tip: V prípade, že máte citlivú pokožku, obmedzte na pár týždňov používanie peelingov, čím ju ušetríte zbytočného podráždenia.

 

 

Kedy retinol používať?

Kozmetické prípravky s obsahom retinolu používajte zásadne len v rámci svojej večernej starostlivosti o pleť. Jeho molekuly sú fotostabilné, a teda pri kontakte so slnečným žiarením podliehajú rozpadu, a tak by mal na pleť oveľa menší účinok.

Zároveň by ste si mohli pri pobyte na slnku privodiť alergickú reakciu, a preto vždy po večernej aplikácii použite ďalší deň ako posledný krok kozmetickej rutiny opaľovací krém s SPF 30 alebo SPF 50.

 

S akými aktívnymi látkami retinol (ne)kombinovať?

Vzhľadom na vlastnosti retinolu ho odporúčame používať v kombinácii so zložkami, ktoré tiež podporujú omladenie a obnovu pleti. Typicky sa jedná o antioxidanty, niacínamid či kyselinu hyalurónovú.

V kombinovaní aktívnych látok sa oplatí byť striedmejší. Zvlášť opatrní by ste mali byť v prípade zaradenia vitamínu C, AHA kyselín a BHA kyselín, ktoré majú rovnako ako retinol exfoliačné účinky, a tak by ste svoju pleť mohli ľahko podráždiť. Pokiaľ sa rozhodnete, že chcete retinol s niektorou z týchto látok používať, vyhnite sa ich vrstveniu a skôr ich používajte v iné dni alebo aspoň v inú dennú dobu.

Či už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek kombináciu, tak:

- svoju pleť nechajte zvykať na nový produkt aspoň mesiac

- voľte prípravky s nižšou koncentráciou aktívnych látok

- do svojej rutiny nezaraďujte viac aktívnych látok súčasne

Tip: Viac o AHA kyselinách v kozmetike sa dočítate v samostatnom článku.

 

Superhrdina v starostlivosti o pleť

Retinol je často prezývaný ako zázračná zložka, teda superhrdina v starostlivosti o pleť. Ale čo presne ho robí toľko úspešným?

Redukcia jemných liniek a vrások - retinol, čiže vitamín A, má jedinečnú schopnosť eliminovať jemné linky a vrásky pomocou stimulácie produkcie kolagénu, teda proteínu, ktorý udržuje pokožku pevnú a pružnú.

Zlepšenie textúry pleti – retinol pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, pôsobí ako exfoliant a zároveň podporuje tvorbu buniek nových, čo vedie k hladšej a jemnejšej pokožke.

Predchádzanie tvorby akné - retinol patrí medzi účinné nástroje v boji proti akné. Pomáha uvoľňovať póry aj regulovať produkciu kožného mazu.

Zjednotenie tónu pleti – hyperpigmentácia patrí medzi bežné kožné problémy, ktoré ovplyvňujú sebavedomie. Retinol umožňuje regulovať nadmernú pigmentáciu pleti, ktorého výsledkom je jednotnejší a žiarivejší tón pleti.

Ochrana proti voľným radikálom - retinol s antioxidačnými vlastnosťami navyše pomáha pokožku chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré majú za následok jej predčasné starnutie.

 

 

Pri správnom používaní VENIRA séra s retinolom sa podráždenia obávať nemusíte

VENIRA sérum s retinolom v porovnaní s inými produktmi, obsahujúcimi čistý retinol (alebo ešte oveľa silnejší retinal), je k pleti oveľa šetrnejšie, a tak je menej pravdepodobné, že by pleť zanechal začervenanú a inak podráždenú.

Jednotlivé zložky séra boli navyše vybrané tak, aby prospievali každému typu pleti, ale najviac ho vo svojej rutine ocenia najmä osoby so zrelou, mastnou alebo aknóznou pokožkou.

Pri dlhodobom používaní séra s retinolom prispejete k/ke:

- zvýšenie syntézy kolagénu III. typu o 238%

- redukciu výskytu pigmentových škvŕn až o 84 %

- zjemnenie vejárkovitej línie v oblasti očí až o 44 %

- elimináciu tvorby samotných vrások až o 52%

 

Čo si z článku odniesť?

Retinol je nepochybne jednou z najsilnejších a najefektívnejších látok, ktoré môžete zaradiť do svojej starostlivosti o pleť. Napriek tomu, že prináša mnoho benefitov, je nevyhnutné vedieť, ako ho správne používať a kombinovať s ďalšími aktívnymi zložkami. Než s retinolom začnete, nezabudnite vykonať skúšku znášanlivosti a postupne ho zavádzať do svojej kozmetickej rutiny. Retinol používajte vždy večer a nasledujúce ráno aplikujte na pleť opaľovací krém s vysokým SPF. Vyhnite sa pri používaní retinolu vrstvenie silných exfoliantov, ako sú vitamín C, AHA alebo BHA kyseliny. Veríme, že vďaka dnešnému článku už máte vo všetkom spomínanom jasno a teraz už sa len tešíte na ohromujúce výsledky!

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Ako si vybrať sérum na pleť?

Ako si vybrať sérum na pleť?

Pleťové sérum býva jedným z najzanedbávanejších produktov starostlivosti o pleť, a pritom s jeho pomocou môžete vyriešiť celý rad kožných problémov od dehydratácie až po akné. Vďaka svojej konzistencii sa totiž ľahko penetruje do pokožky, kde začína „ozdravný“ proces.

 

Pleťové séra: 5 hlavných dôvodov, prečo ich pozvať do svojej kozmetickej rutiny

1. Majú vysokú koncentráciu aktívnych látok.

2. Ľahko sa vstrebávajú a účinkujú v hlbších vrstvách kože.

3. Dajú sa vzájomne kombinovať a vrstviť.

4. Svojimi vlastnosťami dokážu aktívne meniť stav pokožky.

5. Sú nekomedogénne, a teda neupchávajú póry.

 

Čo vziať pri výbere séra na pleť do úvahy

Pri výbere séra berte vždy do úvahy genetickú dispozíciu svojej pokožky ako aj jej aktuálny stav a individuálne ciele. V praxi to znamená, že pokiaľ máte mastnú pleť so sklonmi k nedokonalostiam, určite zaradíte do svojej rutiny iné sérum, než osoba so suchou či dehydratovanou pleťou.

V prípade, že máte citlivú pleť, voľte sérum s upokojujúcim alebo regeneračným účinkom. To spĺňa sérum proti nedokonalostiam pleti s niacínamidom a zinkom, ktoré je vďaka svojmu prírodnému zloženiu a obsahu účinných látok vhodné na starostlivosť o pleť so sklonmi k podráždeniu. V závislosti na aktuálnej kondícii svojej pleti, môžete siahnuť aj po pleťovom sére na redukciu začervenania.

Pokiaľ máte suchú alebo „len“ dehydratovanú pleť, vhodné pre vás bude hydratačné sérum, ktoré pleti poskytuje toľko potrebnú vodu a zároveň ju chráni pred stratou vlhkosti. Rovnako vám pomôže zbaviť sa suchých šupiniek a drobných liniek, ktoré vznikajú práve v dôsledku nedostatočnej hydratácie.

Je vaša pleť mastná, zmiešaná či aknózna? Do svojej rutiny zaraďte sérum s protizápalovým, antiseptickým, antibakteriálnym, upokojujúcim alebo hojivým účinok. Príkladom je SOS akné sérum vyvinuté na priamu aplikáciu na postihnuté miesta. Pomáha pleti dosiahnuť stratenú rovnováhu, zbavuje ju pupienkov, jazvičiek po akné, červených fliačikov aj rozšírených pórov.

 

 

Máte zrelú pleť? Hľadajte sérum s liftingovým, energizujúcim alebo omladzujúcim účinkom. Také benefity prináša intenzívne kolagénové sérum, ktoré stimuluje tvorbu kožných buniek, napomáha pleti udržať si prirodzenú vlhkosť a pevnosť a prispieva k vyhladeniu jemných liniek a hlbokých vrások. Siahnuť môžete aj po anti-aging sére so skvalanom a peptidmi spomaľujúce proces starnutia pleti. Bolo preukázané, že pri pravidelnom používaní zmierňuje prejavy vrások o 51%, zvyšuje elasticitu pokožky o 10% a zjemňuje ju o 28%.

Celkový výber si môžete uľahčiť tým, že si zvolíte sérum, ktoré je vhodné pre každý typ pleti. Príkladom takého prípravku je sérum s BIO kyselinou hyalurónovou a vitamínom C. Po takomto type séra vám odporúčame siahnuť najmä v prípade, že máte bezproblémovú normálnu pleť.

Samozrejme vieme, že aj normálnu pleť môžu potrápiť nejaké nedokonalosti ako napríklad pigmentové škvrny. V takom prípade je vhodné zaradiť sérum s retinolom, ktoré prispieva k redukcii výskytu pigmentových škvŕn až o 84 % a pôsobí skvele aj ako prevencia vzniku vrások.

 

Ako pleťové sérum správne aplikovať?

Sérum bude mať na vašu pleť blahodárne účinky len za predpokladu, že ho budete správne používať. Pred prvou aplikáciou si vždy overte, či sa vybrané sérum používa ráno alebo večer. Zároveň si zistite, či je vhodné na každodenné použitie.

Podporte sérum v jeho úlohe tým, že svoju pleť najprv odlíčite a vyčistíte. Následne na ňu aplikujte pleťovú vodu a až potom naneste pár kvapiek séra. Jemne ho vmasírujte pomocou brušiek prstov a pred aplikáciou pleťového krému ho nechajte dôkladne zaschnúť.

Používate viac sér zároveň? Začnite so sérom na vodnej báze, pokračujte tým s hutnejšou konzistenciou a na záver naneste sérum na olejovej báze. Medzi jednotlivými aplikáciami vždy počkajte pár minút, než sa konkrétny prípravok vstrebe. Tým zaistíte, že sa všetky aktívne látky dostanú skutočne tam, kde ich potrebujete mať.

 

Ako spoznať najlepšie sérum na pokožku

Vzhľadom na to, že sérum je zo svojej podstaty schopné meniť stav pokožky, mali by ste už po relatívne krátkom čase pozorovať jasnú zmenu v kondícii svojej pleti.

Najlepšie sérum je teda to, ktoré rieši problém, s ktorým sa momentálne stretávate. Samozrejme sa pri tom predpokladá, že ho budete používať pravidelne a podľa inštrukcií výrobcu.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Akú kozmetiku si zbaliť na letnú dovolenku?

Akú kozmetiku si zbaliť na letnú dovolenku?

O tom, ako sa starať o pleť v lete už viete z minulého článku. Dnes nadviažeme a poradíme vám, aké konkrétne prípravky si zabaliť do svojej kozmetickej tašky tak, aby vám na letnej dovolenke nechýbalo nič na starostlivosť o pleť, telo a vlasy.

 

Maximálna starostlivosť, minimálna váha

Ak ste pri balení limitovaní priestorom v batožine, odporúčame vám cestovať s produktmi, ktoré majú dvojaký, alebo dokonca trojaký, účinok. Alternatívou sú prípravky v cestovnej veľkosti, ktoré nezaberajú toľko priestoru a väčšinou ich na dovolenke aj spotrebujete.

Vzdať sa nemusíte ani svojho obľúbeného produktu, ktorý sa v zmenšenom variante nevyrába. Stačí, ak si zaobstaráte cestovné kozmetické fľaštičky, do ktorých si prelejete prípravky, na ktoré ste zvyknutí. Vhod vám príde aj plniaci rozprašovač na parfum.

 

 

Čo so sebou na letnú dovolenku pri mori?

Nech sa stane čokoľvek, nikdy neodchádzajte bez kozmetiky na opaľovanie. S cieľom ušetriť čo najviac miesta v batožine, siahnite po opaľovacom oleji na tvár a telo, ktorý efektívne blokuje UVA aj UVB lúče. Po dni strávenom na slniečku použite chladivý gél po opaľovaní, ktorý zaisťuje okamžitú hydratáciu a výživu a zároveň prispieva k upokojeniu podráždenej alebo začervenanej kože.

Vo vašej cestovnej kozmetickej taške by rozhodne nemala chýbať starostlivosť o pleť. Zabaľte si odličovací a čistiaci gél, s ktorým zvládnete hneď dva kroky kozmetickej rutiny. Pri cestovaní do teplých krajín oceníte hydratačnú pleťovú vodu s dvojakým účinkom. Nielenže vašu pleť dočistí, ale aj ju dokonale osvieži – to oceníte napríklad po diaľkovom lete. Keďže hydratácia pleti je v lete úplne zásadná, vyvinuli sme hydratačný rad, v ktorom nájdete všetky prípravky, ktoré doplnia vašu dovolenkovú rutinu.

Čo sa týka starostlivosti o vlasy, zostaňte pri šampóne a kondicionéri, ktorý bežne používate. Svoju vlasovú starostlivosť iba doplňte o ochranný sprej pre vlasy namáhané slnkom, chlórom a slanou vodou. Pokiaľ máte farbené vlasy, svoju farbu chráňte klobúkom, alebo akoukoľvek inou pokrývkou hlavy.

 

 

Čo so sebou na letnú dovolenku pod stan?

Obsah vašej kozmetickej tašky sa v prípade balenia pod stan bude v mnohom líšiť. V tomto prípade ste totiž limitovaní nielen priestorom v batožine, ale mnohokrát aj prístupom k čistej vode.

Dôkladné čistenie je pre vašu pleť dôležité nech ste, kde ste, a preto si zabaľte vlhčené obrúsky na pleť alebo micelárnu vodu s vatovými tampóny. Ráno si na vyčistenú pleť naneste fotoprotekciu a na noc použite hydratačný nočný krém s intenzívnym obnovujúcim účinkom.

Z hľadiska starostlivosti o telo by vám vo výbave nemali chýbať obrúsky na intímnu hygienu, ktoré vás zachránia v dňoch, kedy nebudete mať prístup k vode.

Pri starostlivosti o vlasy vás bude zachraňovať suchý šampón. Pokiaľ budete mať prístup k teplej vode, zabaľte si so sebou šampón v cestovnej veľkosti a bezoplachový kondicionér, ktorý vám uľahčí celý proces.

 

Než sa pustíte do balenia

Urobte si:

- vyživujúcu vlasovú masku

- pleťový a telový peeling

exfoliáciu pier

Všetko zopakujte aj po návrate z dovolenky akurát s tým rozdielom, že tentoraz aplikujte regeneračnú vlasovú masku.

 

 

  

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o pleť

Ako sa starať o jemné vlasy?

Ako sa starať o jemné vlasy?

Túžite po silných vlasoch, ktoré sa nemastia a majú objem, čo robí dojem? My našťastie vieme, ako na ne. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako sa starať o svoje jemné vlasy.

 

Jemné vlasy: Podľa čoho ich bezpečne spoznáte

Jemné vlasy sú darom aj prekliatím. Sú dokonale hebké, oslnivo lesklé a... to je z pozitív zhruba tak všetko. Je pre nich typické, že si nedokážu udržať objem, pôsobia riedko a už krátko po umytí majú tendenciu plihnúť a mastiť sa od korienkov.

V kombinácii s nevhodne zvolenou (alebo zle aplikovanou) kozmetikou sa môžu strapkať a lámať.

Pri stylingu vás najviac v súvislosti s jemnými vlasmi potrápia to, že elektrizujú a nedokážu udržať svoj tvar.

 

 

Čomu sa v starostlivosti o jemné vlasy vyvarovať

Vzhľadom k svojmu nižšiemu priemeru sú jemné vlasy náchylné na poškodenie, a preto vám neodporúčame zdržiavať sa na slniečku bez ochranného spreja na vlasy a pokrývky hlavy. Ich kvalite by tiež uškodilo aj príliš časté kulmovanie či žehlenie. Nijako by ste nepochodili ani pri používaní hutných vlasových masiek a veľkého množstva stylingových prípravkov, ktoré by ich zbytočne zaťažili. Ako by teda mala vyzerať vaša starostlivosť o jemné vlasy?

 

Začnite výberom vhodného šampónu a kondicionéra

Zatiaľ čo šampón otvára vlas a čistí ho do hĺbky, kondicionér vlasový povrch uzatvára, čím ho chráni. Je teda zrejmé, že jeden produkt bez druhého nemôže nikdy naplno fungovať.

V tomto ohľade je vhodné brať do úvahy zloženie vlasovej starostlivosti. Zvlášť jemné vlasy so sklonmi k podráždeniu vám poďakujú za prírodnú kozmetiku bez obsahu silikónov, sulfátov a parabénov. Prečítajte si v našom rozsiahlom článku konkrétne dôvody na to, prečo ďalej nepoužívať vlasovú kozmetiku s obsahom potenciálne škodlivých látok.

 

Ako vybrať šampón a kondicionér pre svoje jemné vlasy

Mnohí bohužiaľ robia tú chybu, že sa pri výbere šampónu zameriavajú viac na typ svojich vlasov, než aktuálny stav svojej vlasovej pokožky. Napríklad skvelú službu jemným vlasom urobí prírodný šampón na mastné vlasy, ktorý prispieva k stabilizácii mazových žliaz, odstraňuje prebytočný maz, ale zároveň poskytuje dokonalú starostlivosť samotným vlasom. Alternatívou je prírodný šampón pre objem vlasov, ktorý posilňuje vlasové vlákna od korienkov, vyživuje ich a dodáva im žiaduci objem.

V prípade kondicionéra sa už oplatí zvážiť typ svojich vlasov, pretože sa neaplikuje na vlasovú pokožku, ale iba do dĺžok a končekov. Pre jemné vlasy je vhodný prírodný kondicionér s kolagénom. Ten bojuje proti známkam poškodenia ako je krepatenie, lámanie a štiepenie. Zároveň zaisťuje vlasom okamžitú výživu a hydratáciu, ale nijako ich pri tom nezaťažuje. Pri cestovaní zase oceníte bezoplachový kondicionér s obsahom prvotriedneho hodvábneho proteínu.

 

Pozor na časté umývanie vlasov

Časté umývanie vlasy vysúša a zbavuje ich ochranného filmu. Trpí aj pokožka hlavy, ktorá sa bráni zvýšenou produkciou kožného mazu – v dôsledku toho jemné vlasy rýchlo plihnú a nedokážu si udržať svoj prirodzený objem. Aby ste nadprodukcii mazotoku zabránili, vlasy si umyvajte dvakrát, nanajvýš trikrát týždenne. Vodu pri tom majte vždy vlažnú a nikdy nie horúcu.

 

Pri stylingu buďte opatrní

Jemné vlasy sa môžu nadmerne mastiť aj z dôvodu nevhodne zvolených stylingových prípravkov. Vyvarujte sa preto akýmkoľvek prípravkom, ktoré by vaše vlasy zbytočne zaťažili – typicky môže ísť o laky na vlasy a najrôznejšie oleje určené na vyhladenie vlasového vlákna.

Žiaducimi prípravkami sú naopak stredne tužiace tužidlá podporujúce objem. Toho sa dočkáte aj pri správnej technike fúkania. Pred použitím fénu ošetrite vlasy ochranným sprejom a fénujte ich v predklone.

Pokožku hlavy môžete ľahko podráždiť príliš častým či agresívnym rozčesávaním prípadne zle vybraným hrebeňom. Vyberte si hrebeň s riedkymi zubami a vlasy si vždy rozčesávajte v smere od končekov ku korienkom.

 

Zvoľte si správnu farbu a strih

Každý kaderník vám potvrdí, že dobrý strih dokáže s vlasmi zázraky. Inak tomu nie je ani v prípade jemných vlasov, ktorým svedčia krátke účesy s dĺžkou maximálne po ramená. Strih je zároveň žiaduce udržiavať, pretože čím častejšie sa jemné vlasy budú stretávať s nožnicami, tým zdravší dojem budú budiť. Z hľadiska farbenia sú vhodné napríklad prelivy.

 

Tip: Inšpirujte sa našimi tipmi na trendy účesy z krátkych vlasov.

 

Doplňujte vitamíny, ktorých v rámci svojho jedálnička neprijímate dostatok

Príčina jemných vlasov tkvie do značnej miery v genetike. To ale neznamená, že nemôžete rozvinúť ich potenciál. Svoju úlohu zohráva spánková hygiena, hormonálna rovnováha, vek, životný štýl i pestrá a vyvážená strava.

Pokiaľ však v rámci svojho jedálnička neprijímate dostatok vitamínov a minerálov, ktoré podporujú udržanie optimálneho stavu vlasov, potom je žiaduce dodávať ich telu prostredníctvom doplnkov stravy.

Stávkou na istotu sú prémiové kapsule pre vlasy, nechty a pleť s dokonale vyváženou kombináciou 20 účinných látok.

Každá kapsula obsahuje napríklad biotín, známy aj ako vitamín B7, ktorý podporuje tvorbu keratínu ako hlavného proteínu dodávajúceho vlasom pevnosť a pružnosť. K ďalším dôležitým zložkám patria vitamíny B6 a B9, ktoré zabraňujú nadmernému vypadávaniu vlasov. V zložení by ste našli aj esenciálnu aminokyselinu L-Metionín a neesenciálne aminokyseliny L-Cystein, ktoré sú rovnako dôležité pre udržanie celkového zdravia a kvality vlasov ako aj vlasovej pokožky.

 

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o vlasy

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Prispôsobujete svoju kozmetickú rutinu danému ročnému obdobiu? Pokiaľ ste našli prípravky, ktoré vám vyhovujú bez ohľadu na vonkajšiu teplotu, vzdať sa ich určite nemusíte, ale drobným zmenám sa pravdepodobne nevyhnete. Inšpirujte sa našimi tipmi na vhodnú letnú starostlivosť o pleť a zistite, čo jej bude v nasledujúcich týždňoch najviac namáhať.

 

S čím vaša pleť počas leta najviac bojuje?

Zatiaľ čo v zime ste svoju pleť chránili pred mrazom a vetrom, v horúcich letných mesiacoch je namáhaná predovšetkým:

- slnečnými lúčmi

- vysokými vonkajšími teplotami

suchým ovzduším v klimatizovaných priestoroch

teplotnými rozdielmi medzi vnútornými a vonkajšími priestormi

vlhkom alebo suchom v závislosti na tom, kde žijete

nadmerným potením, v dôsledku ktorého sa na pleti zachytáva viac nečistôt

Teraz, keď už viete, akým výzvam bude vaša pleť čeliť v priebehu leta, poďte zistiť, ako jej na tejto ceste môžete pomôcť svojou starostlivosťou.

 

 

Predchádzajte spáleniu kože!

Asi vás neprekvapí, že prvým bodom, ktorý musíme v rámci letnej starostlivosti spomenúť, je fotoprotekcia. V letných mesiacoch je nutné chrániť pokožku pred nežiaducimi vplyvmi UVA a UVB žiarenia a zároveň predchádzať jej spáleniu.

 

Prípravok s UV faktorom:

používajte na dennej báze bez ohľadu na počasie

aplikujte v dostatočnom množstve na pleť aj telo – nezabúdajte ani na často zabúdané miesta ako uši, pery, očné viečka, priehlavky a chrbty rúk

nechajte dôkladne zaschnúť pred tým, než sa začnete obliekať a chystať na odchod von

reaplikujte každé dve hodiny - prípadne skôr, ak športujete, práve ste vyliezli z vody alebo ste svoju pokožku vysúšali uterákom

 

Na tvár používajte UV ochranu s faktorom 30 a viac.

Všetko, čo potrebujete, pre krásne, dlhšie trvajúce a predovšetkým bezpečné opálenie nájdete v našej kategórii opaľovacej a samoopaľovacej kozmetiky.

 

 

Pozor na pigmentové škvrny

S nadmerným slnením a spálením pokožky súvisí aj riziko hyperpigmentácie av horšom prípade aj zvýšené riziko rakoviny kože.

Ako chytiť bronz a nespáliť sa už od nás viete z minulého článku, ale malý tip pridáme aj tu. Svoju letnú ritúnu rozšírte o kozmetiku či doplnky stravy s obsahom antioxidantov. Tie tvoria spoločne s SPF skvelý tím, pretože zvyšujú ochranu pleti tým, že chránia bunky pred oxidačným stresom a nežiaducimi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Zároveň prispievajú k spomaleniu starnutia pleti, pretože zabraňujú poškodeniu bunkových zložiek kolagénu a elastínu. Ďalej podporujú regeneráciu pleti a sú účinných pomocníkom v boji proti spomínaným pigmentovým škvrnám.

Pokiaľ sú pigmentové škvrny vaším aktuálnym problémom, existujú spôsoby, ako ich viditeľnosť minimalizovať. V tejto oblasti vám odporúčame zaradiť do svojej rutiny pleťové sérum prispievajúce k zjednoteniu a harmonizácii tónu pleti.

 

Zabráňte dehydratácii pleti

Dostatočná hydratácia pleti je samozrejme dôležitá za každého ročného obdobia, ale počas leta, keď ste predsa len oveľa viac vystavení slnečným lúčom, je doslova nutnosťou.

Hydratovať svoju pleť by ste mali dôsledne zvnútra aj zvonku. Vnútornú hydratáciu si zaistíte dodržiavaním pitného režimu. Na vonkajšiu hydratáciu slúžia zvláčňujúce kozmetické prípravky s obsahom hydratačných zložiek.

Príkladom dokonalej hydratačnej zložky je kyselina hyalurónová, ktorá má schopnosť viazať na seba veľké množstvo vody. Tým zaisťuje pleti potrebnú dávku vlhkosti, ktorú v nej zároveň uzamyká. Kyselina hyalurónová prispieva aj k hĺbkovej výžive pleti a udržaniu jej optimálnej pružnosti. Nájdete ju vo veľkom množstve kozmetických prípravkov, ale existujú aj ďalšie spôsoby, ako ju dopĺňať. Vyskúšajte napríklad kyselinu hyalurónovú na vnútorné použitie kombinujúcu jej vysokomolekulárnu a nízkomolekulárnu formu.

 

 

Dajte prednosť prípravkom s ľahšou textúrou

V lete vám odporučíme siahnuť po prípravkoch s ľahkou textúrou, ktoré sa ľahko vstrebávajú do pleti a nezanechávajú na jej povrchu mastný film.

Túto podmienku spĺňa aj kozmetická hydratačný rada vhodný zvlášť pre pleť dehydratovanú a suchú. Jednotlivé prípravky sa skvele dopĺňajú, poskladáte si s nimi celú rutinu a svojej pleti doprajete poriadnu dávku hydratácie a výživy.

 

Nebojte sa exfoliácie

Nielenže sa pokožka zbavená odumretých kožných buniek oveľa lepšie opaľuje, ale tiež má výrazne krajší a zdravší odtieň. Vždy ale sledujte aktuálny stav svojej pleti a používajte peeling určený priamo na tvár.

 

Nech je ročná doba akákoľvek, myslite na to, že…

…každému typu pleti vyhovuje niečo iné, a preto sme si pre vás pripravili podrobný článok, podľa ktorého si zvládnete určiť svoj geneticky daný typ pleti a poskladať kozmetickú rutinu na mieru.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Niacinamide: Zázračná ingrediencia pre pleť

Niacinamide: Zázračná ingrediencia pre pleť

Niacinamide alebo vitamín B3 zohráva dôležitú úlohu z pohľadu celkového zdravia ľudského organizmu. V dnešnom článku sa zameriame predovšetkým na jeho využitie v oblasti starostlivosti o pleť. Prečo z neho budete po zaradení do svojej kozmetickej rutiny nadšení?

 

Čo je niacínamid

Ide o vitamín skupiny B, ktorý si ľudský organizmus zvládne vyrobiť aj sám. Je rozpustný vo vode, čo znamená, že telo si jeho prebytok neukladá a dokáže ho bez problémov vylúčiť.

K prirodzeným zdrojom vitamínu B3 patrí napríklad tuniak, paradajky, zemiaky, hrach, kuracie prsia alebo fazuľa.

Nedostatok vitamínu B3 sa môže prejavovať na pleti vo forme červeno zafarbených škvŕn, fľakov, opuchov a na dotyk drsnej textúry pokožky.

 

Blahodarné účinky niacínamidu na pleť

- zamedzuje nadprodukcii kožného mazu

- prispieva k zlepšeniu vzhľadu rozšírených pórov

- napomáha eliminovať výskyt akné

- podporuje dosiahnutie rovnomerného odtieňa pokožky

- podieľa sa na posilnení ochrannej kožnej bariéry

- zvyšuje elasticitu pokožky

- zaisťuje hydratáciu pleti

 

Niacínamid kozmetika

Kozmetiku s obsahom niacínamidu by ste do svojej ošetrujúcej rutiny mali bez váhania zahrnúť najmä ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť.

Všeobecne platí, že sa jedná o veľmi všestranný vitamín prospešný každému typu pleti – zvlášť pokožke dehydratované či problematické so sklonmi k nedokonalostiam (napr. čiernym bodkám, akné, hyperpigmentácii).

Tip: Zistite v našom podrobnom článku, aký typ pleti máte.

 

Najlepší spôsob používania niacínamidu

Rýchlo zistíte, že niacinamide B3 sa dá nájsť v rôznej miere koncentrácie a v širokej škále dostupných prípravkov – najčastejšie v pleťových maskách, krémoch a sérach. Že sa vám do rúk dostala kvalitná kozmetika si overíte jednoducho tým, že je vitamín B3 medzi prvými troma zložkami prípravku. Napríklad VENIRA sérum proti nedokonalostiam obsahuje 10 % niacínamidu, čo je množstvo, pri ktorom možno očakávať uspokojivé výsledky. V zložení ho nájdete na druhej pozícii.

Aby ste z niacínamidu získali maximálny úžitok, aplikujte ho lokálne na vyčistenú pleť tak, aby nič nebránilo jeho preniknutiu do hlbších vrstiev kože. Pri používaní vždy dbajte na odporúčanie konkrétneho výrobcu.

 

Kedy používať kozmetiku s niacínamidom?

Niacinamide je stabilný voči pôsobeniu tepla a svetla, a tak kozmetiku s jeho obsahom môžete bez problémov používať kedykoľvek v priebehu dňa. Na dosiahnutie stabilných výsledkov odporúčame zaradiť niacínamide do rannej i večernej ošetrujúcej rutiny a používať ho dlhodobo.

Tip: Ak vás trápi akné, odporúčame vám naše prírodné VENIRA akné srdiečka, ktoré kombinujú účinky zinku, selénu, vitamínov A, C, D3, E a vybraných vitamínov skupiny B vrátane niacínamidu. Spoločným pôsobením eliminujú tvorbu vyrážok na minimum a vy sa vďaka tomu môžete z pohľadu na svoju pleť opäť tešiť.

 

Niacinamide si skvele rozumie aj s ďalšími populárnymi zložkami kozmetiky

Niacinamide sa znesie v zásade s ktoroukoľvek zložkou, a tak je jeho zaradenie do rutiny mimoriadne jednoduché.

Veľmi populárna je kombinácia niacínamidu s kyselinou hyalurónovou. Ide o zložky na báze vody, ktoré perfektne podporujú svoj hydratačný účinok.

Za zmienku rozhodne stojí aj kombinácia vitamínu B3 so zinkom, ktoré spoločne znižujú produkciu kožného mazu.

Všetky tieto spomínané zložky nájdete vo VENIRA sére proti nedokonalostiam pleti s niacínamidom a zinkom. Jednotlivé ingrediencie bojujú proti problémom, s ktorými sa stretávajú mladšie i staršie generácie, a tak je sérum vhodné skutočne pre každého bez ohľadu na pohlavie, vek a geneticky daný typ pleti.

 

Niacinamide je dôležitý pre celkové zdravie organizmu

Okrem toho, že pomáha udržať normálny stav pokožky, prispieva aj k zachovaniu obvyklej činnosti nervovej sústavy ak zníženiu miery únavy a vyčerpania. Vďaka týmto vlastnostiam patrí k dôležitým zložkám doplnkov stravy ako napríklad VENIRA B-komplexu, u ktorého má každý zo zastúpených vitamínov špecifický prínos pre ľudský organizmus.

Niacinamide nájdete aj v prémiovom kolagénovom drinku pre vlasy, nechty a pleť, čo je doplnok stravy, ktorý patrí k našim absolútnym bestsellerom.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

 

Starostlivosť o pleť

Tipy na cviky pre ploché brucho

Tipy na cviky pre ploché brucho

Leto as ním spojená plavková sezóna sú konečne tu! Ak patríte k tej časti populácie, ktoré radosť z krásneho počasia kazia tukové zásoby, ktoré sa vám počas dlhej zimy uložili na bruchu, tak nezúfajte. Dnes vám totiž prinášame tipy na 7 najlepších cvikov na ploché brucho. V závere článku na vás čaká odporúčanie na to, ako si celý tento proces uľahčiť a urýchliť.

 

7 najlepších cvikov pre ploché bruško

Cvikov na vyrysované brušné svaly existuje celý rad. My pre vás dnes vybrali tie, ktoré bez problémov zvládnete z pohodlia svojho domova. Jediné, čo budete potrebovať je podložka, športového oblečenia a fľaša s vodou.

Nech už sa rozhodnete vyskúšať ktorýkoľvek z cvikov nižšie, pamätajte, že základom je správny dych. Pri sťahovaní brušných svalov vždy vydychujte. Pokiaľ vykonávate cvik na výdrž, nezadržujte dych a myslite na pravidelné dýchanie.

 

1. Sklapovačky

Ľahnite si na chrbát a pokrčte sa v kolenách tak, aby chodidlá boli celou svojou plochou na podložke. Dajte si ruky za hlavu, alebo ich natiahnite pred seba do diaľky. Potom celú hornú polovicu tele zdvihnite smerom ku kolenám a následne sa pomaly bez šklbania vráťte do východiskovej pozície. Po celú dobu držte rovný chrbát. Pokiaľ je pre vás cvik príliš ťažký, zafixujte si nohy.

 

2. Skracovačky

Predvolená pozícia je rovnaká ako pri predchádzajúcom cviku s tým rozdielom, že tentoraz sa dvíha zo zeme len hlava, ramená a lopatky. Bedrová oblasť chrbtice zostáva po celú dobu vykonávania cviku prilepená na podložke. Pokiaľ je pre vás cvik príliš ťažký, zafixujte si nohy.

 

3. Cyklistické skracovačky

Položte sa chrbtom na podložku a ruky si dajte za hlavu. Nohy držte po celý čas ľahko nad podložkou. Potom striedavo priťahujte ľavý lakeť k pravému kolenu a pravý lakeť k ľavému kolenu.

 

4. Zdvíhanie nôh zo zeme

Položte sa chrbtom na podložku. Ruky nechajte pozdĺž tela, alebo palce zľahka zasuňte pod zadok. Prepnite nohy a zdvihnite ich do vzduchu tak, aby zvierali pravý uhol s hrudníkom. Pozíciu pár sekúnd držte a potom nohy pomaly spúšťajte späť na podložku.

 

5. Kmitanie nohami vo vzduchu

Predvolená pozícia je rovnaká ako pri predchádzajúcom cviku. Prepnuté nohy zdvihnite pár centimetrov nad podložku a striedavo s nimi kmitajte hore a dole.

 

6. Kladenie nôh na bok

Zostaňte ležať na chrbte, ale tentoraz natiahnite paže mierne od tela. Zdvihnite nohy do výšky tak, aby medzi stehnami a trupom vznikol pravý uhol. Následne pokrčte nohy v kolenách. Nohy pomaly púšťajte na stranu, ale vždy len tak, aby váš chrbát zostal prilepený k podložke.

 

7. Doska

Začnite z pozície mačky. Dlane si dajte na podložku tak, aby ste ich mali pod úrovňou ramien. Hlavu, chrbticu a panvicu držte vodorovne so zemou. Nohy postupne prepnite do diaľky, ale chrbát držte rovný. Hlavu majte v predĺžení chrbtice. Dajte si pozor na to, aby ste nemali prepadnutý chrbát, alebo príliš vystrčený zadok. V pozícii vydržte pár sekúnd a potom povoľte.

Chcete svoje cvičenie čo najviac zefektívniť a skrátiť si cestu k sexi plochému brušku?

 

Vyskúšajte spaľovač tukov – urýchľovač chudnutia a nakopávač energie v jednom

Taký je náš vegánsky spaľovač tukov bez lepku, cukru a pridanej chémie. Obsahuje hneď sedem navzájom sa doplňujúcich účinných látok (zelený čaj, extrakt zo semien guarany, extrakt z koreňa rastliny Coleus forskohlii, extrakt z pomarančovníka horkého, extrakt z čierneho korenia, vitamín B6, chróm), čo z neho robí skutočne účinný spaľovač tukov.

Ani pri pravidelnom užívaní toho najlepšieho spaľovača tukov nemôžete očakávať zázraky, pretože to za vás jednoducho neodmaká, ale už teraz vám môžeme sľúbiť, že s ním:

- podporíte spaľovanie tukov

-znížite mieru únavy

- potlačíte chuť do jedla

- doplníte energiu a podporíte športový výkon.

 

Každý z vás už iste vie, že zhadzovanie tukov na bruchu nie je iba o cvičení, ale predovšetkým o zdravom jedálničku. Máte pocit, že vaše sny o vyrysovanom brušku hatí nutkavá potreba neustále niečo jesť bez toho, aby ste mali skutočný hlad?

 

Skončite nekonečný boj s prejedaním

Jete z nudy, alebo jedlom zajedáte stres, čím sa dostávate do začarovaného kruhu? Máme pre vás jednoduché riešenie, vďaka ktorému opäť získate kontrolu nad jedlom a ľahšie tak docielite svoje vytúžené postavy!

Začnite konzumovať prírodný doplnok stravy VENIRA hunger blocker navodzujúci okamžitý pocit sýtosti – v priebehu dňa tak skonzumujete menej kalórií bez toho, aby ste sa pri tom museli trápiť. Obsahuje garcíniu kambodžskú a chróm, čo sú látky prispievajúce ku kontrole telesnej hmotnosti.

 

Zvládnete si svoje ploché bruško udržať?

Vďaka pravidlu 80/20 úplne jednoducho. Držať doživotne diétu a odopierať si všetko nezdravé, čo máte radi, pre vás nebude z dlhodobého hľadiska udržateľné.

Existuje pravidlo, podľa ktorého si zvládnete udržať ploché bruško aj keď si dáte čokoládu alebo pizzu. Stačí, ak si budete strážiť, aby 80% denného energetického príjmu pochádzalo z nutrične hodnotných potravín. Zvyšných 20% potom môžete doplniť akoukoľvek dobrotou.

 

 

  

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ma sa ihneď pustíme do opravy.

Starostlivosť o telo