Ako sa zbaviť stresu a jeho fyzických príznakov

Pracovné vyťaženie. Prehnané očakávania. Komplikované medziľudské vzťahy. To sú len niektoré z obvyklých stresových faktorov, ktoré v našom tele spúšťajú mechanizmy pomáhajúce vyzbrojiť telo a myseľ na prípadný boj alebo útek. Avšak v momente, keď telo takýmto situáciám vystavujeme dennodenne, vyčerpáme ho do tej miery, kedy mechanizmy úplne zlyhajú. V takej fáze už hovoríme o chronickom strese, ktorý sprevádza rôzne fyzické príznaky, na ktoré sa zameriame v dnešnom článku. Zároveň vám predstavíme zopár jednoduchých spôsobov, ako stres zmierniť.

Ako sa zbaviť stresu - a je to vôbec potrebné?

Aj keď to tak asi väčšina z nás prirodzene vníma, stres nie je vždy iba negatívny. Jeho istú mieru by sme mali vítať v našom živote s otvorenou náručou, pretože nám pomáha prispôsobiť sa novým situáciám, zlepšuje našu bdelosť a udržuje nás motivovaných. Niektorí jedinci so stresovým situáciám vedome vystavujú, pretože tak môžu rýchlejšie dosiahnuť vytúžený cieľ kvôli mobilizácii energie. V takom prípade sa však bavíme o strese krátkodobom.

Ak však stres trvá príliš dlho alebo sa mu vystavujeme nebezpečne často, stáva sa tento stav pre náš organizmus neznesiteľným. Práve fyzické príznaky, o ktorých si dnes povieme viac, sú reakciou nášho tela na chýbajúci odpočinok.

V prvom kroku na ceste za zrelaxovaným ja, sa musíme naučiť rozlišovať medzi únosnou mierou stresu a dlhodobým tlakom, ktorý útočí na zdravie a imunitu.

Chronický stres predstavuje jednu z hlavných príčin civilizačných chorôb a jeho neliečenie môže viesť k zažívacím ťažkostiam, obezite, úzkostiam a depresiám či srdcovým ochoreniam.

 

Stresový hormón kortizol

Kortizol je hormón vylučovaný z nadobličiek v reakcii na stres (fyzický aj psychický) s cieľom pripraviť telo na stresovú situáciu a zabezpečiť, aby mal mozog k dispozícii primerané množstvo energetických zdrojov.

Zvýšené množstvo stresu môže spôsobiť nadprodukciu kortizolu. Pokiaľ je ho v tele uvoľnené príliš, dochádza tým k potlačovaniu imunitných funkcií a zníženiu hladiny serotonínu a dopamínu.

Jedným zo spôsobov, ako znížiť hladinu kortizolu, je pravidelné užívanie doplnkov stravy.

VENIRA stop stress je instantný prírodný doplnok stravy s príchuťou višne, ktorého dokonale vyvážené zloženie napomáha:

- znížiť mieru únavy

- udržať dobrú náladu

upokojiť telo i myseľ

zmierniť bolesti hlavy

zlepšiť kvalitu spánku

eliminovať mieru stres

udržať duševnú a fyzickú pohodu

Kožná vyrážka zo stresu ako jedna z možných reakcií organizmu na nadmernú záťaž

Vyrážka zo stresu nie je u ľudí trpiacich ustavičným napätím ničím výnimočným. Dôvodom je, že stres oslabuje ľudský organizmus a imunitný systém, a tým pádom aj obranyschopnosť pokožky.

Najčastejším typom stresovej vyrážky je žihľavka, teda púčiky bielej alebo červenej farby, ktoré vyzerajú ako kúsance od komárov a rovnako tak aj svrbia. Vyrážka zo stresu môže mať aj podobu ekzému, rosacey a lupienky.

Stresová vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek po tele aj na tvári. Obvykle sa jedná o krátkodobú záležitosť, ktorá odznie po tom, čo skončí vaše obdobie nadmerného stresového vypätia. Pokiaľ by však nezmizla do troch dní, odporúčame navštíviť kožného lekára.

Je potrebné dodať, že ak sa stresu vystavujete opakovane a dlhodobo, môže sa vyrážka vracať a dokonca sa môže stať chronickou.

 

Dlhodobý stres: Fyzické príznaky, ktoré vás môžu stretnúť

- bolesť na hrudi alebo búšenie srdca

- svalová slabosť a stuhnutosť

- závraty, nevoľnosti a pocity na zvracanie

- silné bolesti hlavy

- svrbenie

- zmeny na váhy

- pocit chladu alebo tepla na končatinách

- zvýšený tlak

- nespavosť

- nervozita

- sucho v ústach

- vyrážka

- zmeny v menštruačnom cykle

Tip: Perfektným pomocníkom pre vás bude VENIRA magnézium, ktoré je doplnené o vitamín B6 a vitamín D napomáhajúce k psychickej pohode, zvyšujúce odolnosť voči stresu a podporujúce pamäť.

 

Ako zvládať stres?

Stresu sa v dnešnej uponáhľanej dobe najskôr nevyhnete, ale môžete sa ho naučiť zvládať do tej miery, kedy vás nebude paralyzovať.

Rýchle riešenia bývajú v prevažnej miere dočasné, hoci môžu byť na chvíľu prínosné a príjemné. Snažte sa preto dostať priamo ku koreňom krátkodobého stresu a eliminovať ten dlhodobý, teda chronický. Pomôžu vám s tým nasledujúce kroky.

1. Vnímajte príčiny toho, prečo sa aktuálne nachádzate v strese.

2. Začnite si plánovať svoj čas a nerobte niekoľko činností naraz.

3. Naučte sa hovoriť NIE všetkému, čo teraz nie je vašou prioritou a nemáte na to čas.

4. Buďte realistickí a to predovšetkým v očakávaní od seba samého.

5. Nechajte si zdravý odstup, pretože nič nie je také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.

6. Než sa pustíte do riešenia zdanlivo neriešiteľného problému, pozrite sa naň s nadhľadom.

7. Neváhajte si povedať o pomoc.

8. Buďte k sebe láskaví a starajte sa o seba.

Ako sa upokojiť zo stresu?

Relaxujte. Upokojte svoju myseľ meditáciou. Doprajte si výdatný spánok. Rozmaznávajte sa kvalitnými potravinami. Vyrazte na prechádzku do prírody. Vyskúšajte aromaterapiu.

Možností je niekoľko. Je len na vás, aby ste našli „útek pred stresom“, ktorý pre vás bude skutočným útekom.

 

Späť do obchodu