Ceramidy: Ako a prečo ich používať

Ceramidy možno nepatria k tým najznámejším kozmetickým ingredienciám, ale až spoznáte ich význam, rozhodne budú patriť k vašim najobľúbenejším. Prečo si ceramidy zaslúžia vašu pozornosť a ako ich správne implementovať do svojej kozmetickej rutiny?

 

Čo sú to ceramidy

Ceramidy patria do skupiny lipidov (tukov), ktoré vznikajú zlúčením sfingosinu a mastnej kyseliny. Patria k najdôležitejším zložkám prítomných v našej pokožke, pretože vypĺňajú priestor medzi bunkami.

prirodzenou súčasťou bunkových membrán najvrchnejšej vrstvy kože au zdravého mladého človeka je ich zastúpenie zhruba 50 %.

Ako starneme, postupne dochádza k úbytku ceramidov, čo spôsobuje, že pri sebe bunky nedržia tak pevne a kožná bariéra začína slabnúť. Razantný pokles prichádza po tridsiatke, keď ich máme zhruba o polovicu menej ako v dvadsiatich rokoch.

Z dôvodu oslabenia môže dôjsť k dehydratácii pokožky, pretože drobnými trhlinkami v kožnej bariére uniká voda. Nielenže je dehydratovaná pleť nepekne zašedlá, pokrytá suchými šupinkami a svrbivá, ale tiež je viac náchylná k ďalšiemu poškodeniu.

Vedeli ste, že s vekom prichádzame aj o kolagén? Prečítajte si o tom v našom článku o hydrolyzovanom kolagéne, ktorý je kľúčom k zdravej pleti, vlasom a nechtom.

 

Účinky ceramidov na pleť

Ceramidy podporujú prirodzenú ochrannú bariéru kože, čím ju chránia pred pôsobením vonkajších vplyvov, podráždením, predčasným starnutím a stratou vlhkosti.

 

Ako ceramidy fungujú

Ceramidy si môžete predstaviť ako maltu, ktorá drží pohromade kožné bunky. Kožná bariéra je tak odolná voči pôsobeniu vonkajších vplyvov ako napríklad dráždivých látok, kvôli ktorým by mohla pokožka začervenať, svrbieť a byť inak podráždená. Ceramidy sú zároveň schopné znížiť intenzitu a trvanie už existujúceho ekzému, pretože podporujú pokožku v prirodzenej regenerácii, a tým urýchľujú hojenie rán.

O ceramidoch je tiež dobre známe, že v pokožke dokážu udržať potrebnú vlhkosť. Niežeby mali priamo hydratačný účinok na pleť, ale skôr zabraňujú strate vlastnej vody, pretože sa cez funkčnú kožnú bariéru nemá kadiaľ vyparovať. Tým sa dá predísť dehydratácii pokožky rovnako ako jej predčasnému starnutiu. Pokožka je totiž vďaka ich prítomnosti optimálne elastická, hladká a bez viditeľných nedokonalostí. Okrem toho si ceramidy vedia skvele poradiť s obvyklými symptómami suchej a citlivej pleti.

Ceramidy nie sú všemocné. Napríklad vám nemôžu sľúbiť vyhladenie už existujúcich vrások. Pokiaľ máte zrelú pleť a hľadáte kozmetiku so skutočným liftingovým a vyhladzujúcim účinkom, potom vám odporúčame siahnuť po našom anti-aging rade, ktorý naplno čerpá z prírodnej sily.

 

Kedy pozvať ceramidy do svojej kozmetickej rutiny

Množstvo ceramidov v kožnej bariére nie je ovplyvnené len vekom, ale aj vonkajšími faktormi ako fajčením, smogom a počasím. Je dobré si včas uvedomiť, že množstvo ceramidov kolíše aj z dôvodu nešetrného čistenia pleti. Ceramidy si zároveň veľmi dobre nerozumejú ani s UV žiarením.

Keď by sme to mali zhrnúť, dopĺňať ceramidy odporúčame každému v priebehu celého roka, ale najmä v prípade, že:

- ste starší ako 30 rokov

fajčíte

máte suchú, citlivú alebo dehydratovanú pleť

trpíte na ekzémy

pracujete vonku

radi sa opaľujete

 

Ako používať kozmetiku s ceramidmi?

Ceramidy sú tolerované všetkými typmi pleti, takže máte 100% istotu, že vám ich zaradenie do rutiny nijako neuškodí – to práve naopak. Najlepší účinok budú mať jednoznačne na pleť postrádajúcu vodu a tú, ktorá je náchylná na podráždenie a mechanické poškodenie. Preto sa vyskytujú najčastejšie pleťovej kozmetike určenej pre suchú a citlivú pleť.

Obvykle sú súčasťou pleťových krémov a prípravkov na čistenie pleti. Spôsob použitia teda závisí na konkrétnom prípravku a odporúčaní výrobcu. Všeobecne platí, že čistiacim prípravkom rutina začína a krém ju naopak zakončuje – prípadne nasleduje ešte UV ochrana, pokiaľ sa bavíme o rannej starostlivosti o pleť.

Tip: Prečítajte si náš článok o tom, ako správne čistiť pleť.

 

Ako nájsť kozmetický prípravok s ceramidmi

Existuje viac druhov ceramidov, ale s ich rozpoznaním v kozmetických prípravkoch nebudete mať problém, pretože tam bývajú vypísané presne tak, ako sa im hovorí. Až budete skúmať zloženie, hľadajte priamo slovo ceramid (najčastejšie sa môžete stretnúť s ceramidom 3), alebo prekurzor, teda látku, ktorá sa v pokožke enzymaticky štiepi na ceramidy – k takým patrí napríklad fytosfingosin a sfingosin.

Čo z obyčajného štítku nespoznáte, je pôvod ceramidov a prekurzorov. Môžu byť ako čisto prírodného pôvodu, tak aj získavané synteticky.

 

Ako je to s kombinovaním?

Ceramidy je možné bezpečne kombinovať s ďalšími obľúbenými kozmetickými ingredienciami, najmä s tými, ktoré majú obnovujúci účinok. Dobre sa znesú napríklad s kyselinou hyalurónovou, vitamínom C, niacínamidom, retinolom, kyselinou linolovou a peptidmi.

Chcete sa o vyššie spomínaných kozmetických ingredienciách dozvedieť bližšie informácie? Na našom blogu nájdete články o:

- kyseline hyalurónovej a dôvodoch, prečo ju používať

- niacínamidu ako zázračnej ingrediencie pre pleť

- vitamínu C a hlavných dôvodoch, prečo ho potrebujete aj mimo chrípkovej sezóny

retinolu, ktorý je kľúčom k mladistvej pleti

 

Produkciu ceramidov môžete podporiť aj konzumáciou konkrétnych potravín

Aby ste zlepšili produkciu ceramidov, zaraďte do svojho jedálnička sóju, mliečne výrobky, vajcia, kukuricu, hnedú ryžu, pšeničné klíčky, sladké zemiaky. Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani príjem zdravých tukov. Túto kategóriu zastupujú telu prospešné oleje ako napríklad olivový, avokádový a kokosový.

 

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ihneď sa pustíme do opravy.

 

Späť do obchodu