Kolagénový boom, jeho účinky a prečo je označovaný za super látku

Kolagén je najviac sa vyskytujúci proteín pri všetkých stavovcov, je najdôležitejšou bielkovinou spojivových tkanív. Kolagén je rozšírený v celej ríši živých organizmov s výnimkou jednobunkových a patrí medzi technicky najdôležitejšie vláknité bielkoviny. Je hlavnou zložkou spojivových tkanív, ktorým zaisťuje správnu funkciu, najmä v súvislosti s ich mechanickými vlastnosťami.

Kolagén predstavuje 25 - 30% všetkých bielkovín v tele. Tvorí hlavnú organickú zložku kože, kostí, chrupaviek, šliach a väziva. Zároveň je kľúčovou súčasťou cievnych stien, bazálnych membrán a rohoviek. Má opornú a ochrannú funkciu a patrí, najmä ako zložka medzibunkovej hmoty, ku kľúčovým proteínom životných pochodov v organizme.

 

Z5

 

 

V súčasných potravinových doplnkoch môžete najčastejšie nájsť kolagény typu I, II a III.

I. Bovinný (kravský alebo hovädzie z angl. Bovine) alebo bravčový kolagén získavaný z kráv či ošípaných, konkrétne z kože, kostí a svalov, obsahuje kolagény typu I (vyskytujúce sa v pokožke a šľachách) a III (veľmi podobný typu I, nachádza sa v kožu, svaloch a kostiach, ale obsahuje viac proteoglykánov a glykoproteínov).

II. Kuracie kolagén obsahuje kolagén typu II, ktorý je najvhodnejší pre stavbu chrupavky. To z neho robí vhodný doplnok pre udržanie zdravia kĺbov.

III. Rybie kolagén, teda kolagén pochádzajúci z morských rýb je ľahko vstrebateľný a poskytuje prevažne kolagén typu I, s aminokyselinami glycínom, prolín a hydroxyprolínu. Pretože typu I možno nájsť v celom tele, konzumácia rybieho kolagénu je spojená s pozitívnym vplyvom na kĺby, kožu, dôležité orgány, cievy, trávenie a kostí. Pre správnu reakciu je však potrebné konzumovať súčasne vitamín C (aby pomáhal pri dodávaní kyslíka).

 

Kolagén pôsobí blahodárne na všetky procesy v tele, aké účinky sú ale tie najzaujímavejšie?

Kolagén znižuje nezdravý cholesterol a pomáha predchádzať ochoreniam srdca. Na základe štúdie bol účastníkom podávaný kolagén 2x denne po dobu 6 mesiacov aby zistili, či zabráni usadeninám v tepnách. Výsledky potom ukázali, že kolagén výrazne znížil hodnoty cholesterolu (čo automaticky znižuje riziko srdcových chorôb). Kolagén pomáha predchádzať aj liečiť hromadenie usadenín v tepnách.

Kolagén podporuje zdravé zažívanie. Stres, zle nastavená diéta, príliš veľa alkoholu, to všetko môže zažívanie rozladiť. Nezdravé zažívanie so sebou potom nesie hromadu vedľajších príznakov, ako je únava, pocit nafúknutia, žalúdočné nevoľnosti a ďalšie. Hlavne tak potrebné vitamíny a minerály len "prechádzajú" a nevstrebávajú sa. Hovädzí vývar je potom najlepším prírodným pomocníkom, ako zmierniť rozladené zažívanie.

Kolagén podporuje zdravú pleť. Spolu s pitím vody a obmedzením slnečného žiarenia pravdepodobne poznáte tvrdenie, že kolagén je veľmi účinný v boji proti starnutiu pleti. V nedávnej štúdii vedci chceli vidieť, ako kolagén ovplyvní kolagénové peptidy v koži. Štúdia sledovala 69 žien vo veku 35 až 55 rokov po dobu ôsmich týždňov. Ženy, ktoré užívali kolagénový doplnok, vykazovali v porovnaní so ženami, ktoré užívali placebo, znateľné zlepšenie pružnosti kože. Tu je dôležité zistenie: Vedci objavili zmeny v koži účastníkov iba vtedy, keď spotreboval hydrolyzovaný kolagén. Prečo? Keď prehltnete túto formu kolagénu, vaše črevo ju okamžite absorbuje a pošle ju priamo do vašich kĺbov a kože cez krvný obeh.

Kolagén pomáha na krehké a lámajúce sa nechty. Pri tejto štúdii testované dámy vykazovali rýchlejší rast nechtov a drvivá väčšina popisovala veľké zlepšenie, čo sa krehkých nechtov týka. Experiment prebiehal 24 týždňov a dámam boli podávané 2,5 gramové dávky kolagén peptidov. 88% z nich zaznamenalo lepší stav nechtov už po 4 týždňoch.

Mali by ste si teda kúpiť kolagénový doplnok stravy a alebo ho jednoducho môžete získavať z potravín? Medzi potraviny, ktoré pomôžu telu budovať kolagén patrí losos, tuniak, vajce, arašidy, avokádo, listová zelenina alebo rôzne druhy semien.

Majte na pamäti, že tieto potraviny vám kolagén samotný nedodajú, ale podporujú telo v jeho tvorbe. Kolagénové doplnky sú jedinou cestou, ako získavať kolagén priamo.

 

Venira drink je kolagénový drink pre krásne vlasy, nechty a pleť (a mnoho ďalšieho, vieme?). Instantný kolagénový nápoj v niekoľko príchutiach obsahuje hydrolyzovaný kolagén a ďalšie zložky pre krásnu pleť, vlasy a nechty. Je sladený steviou (takže bez výčitiek), pomáha k dodržiavanie pitného režimu a navyše je to prírodný produkt.

 

Nedávno sme predstavili nové príchute kolagénových drinkov! Je ich celkom 5 - lesné plody, lesná jahoda, ananás, malina, višňa. Všetky tieto kolagény obsahujú 4000mg hydrolyzovaného kolagénu. Okrem toho máme ešte jednu úplne skvelú novinku - PREMIUM kolagénktorý obsahuje 8000mg hydrolyzovaného kolagénu. Tento kolagénový drink je jedným z najsilnejších na trhu a obsahuje ďalších 10 účinných látok, ktoré sa podieľajú na lepšej kvalite vašich vlasov, pleti, nechtov, ale aj celkového organizmu a regenerácie.

 

Z4

 

 
Späť do obchodu