Ako sa zbaviť celulitídy? Bez týchto rád sa nezaobídete.

Celulitída sa všeobecne považuje za chybu krásy a súvisí s nadváhou. Mnohí ľudia však nevedia, že jamky na pokožke nie sú problémom len pre bacuľaté ženy, ale aj pre ženy štíhle. Po puberte postihuje až 80 % z nich. Nevzhľadná a hrboľatá pokožka môže narušiť naše sebavedomie, preto svoje stehná radšej skrývame. Aké sú príčiny celulitídy a ako s ňou môžeme účinne bojovať?

 

Čo je celulitída a prečo sa vyskytuje?

Celulitída je zmena podkožného (tukového) spojivového tkaniva, ktorá sa objavuje na pokožke, takže vyzerá ako pomaranč. Pomarančová koža sa vyskytuje najmä v problémových oblastiach - teda tam, kde ženy ukladajú najviac tukového tkaniva. Pozorujeme ju na stehnách, zadku, bruchu, bokoch a dokonca aj na rukách

 

Prečo je celulitída pre ženy taká nepríjemná?

Hoci celulitída nie je zdraviu škodlivá, je to hlavne estetický problém. Pomarančová koža znižuje sebavedomie a psychickú pohodu žien a obmedzuje ich v každodennom živote. Ak chcete odstrániť alebo zmenšiť celulitídu a prestať sa obávať, čo si ostatní pomyslia, keď si oblečiete krátku sukňu, pokračujte v čítaní článku. Máte pred sebou neľahký boj, ale váš cieľ je na dosah.

 

 

Majú celulitídu len ženy s nadváhou?

Nemajú. Bohužiaľ, celulitída je pomerne častý problém, ktorý postihuje až 80 % žien po puberte. Nie je však problémom len žien s nadváhou. Celulitída môže trápiť aj štíhle ženy a dievčatá. Jednoducho povedané, celulitída postihuje ženy bez ohľadu na vek, hmotnosť alebo výšku. A prečo je to tak? Presná príčina celulitídy nie je úplne objasnená. Predpokladá sa, že úlohu zohráva kombinácia týchto faktorov:

 

Faktory ovplyvňujúce výskyt celulitídy

 

Genetika

Ak má niekto z vašej rodiny celulitídu, je pravdepodobné, že ju budete mať aj vy. Genetika však nie je verdikt, ktorý by ste mali prijať. Možno sa budete musieť viac snažiť, aby ste sa celulitídy zbavili, ale aj tak môžete tento boj vyhrať.

 

Hormóny

Estrogén je hlavný ženský hormón, ktorý ovplyvňuje ukladanie tuku a štruktúru pokožky. Nízka hladina estrogénu môže viesť k ochabnutiu pokožky a zhoršeniu celulitídy. Progesterón ovplyvňuje ukladanie tuku a zadržiavanie tekutín v tele. Nízke hladiny progesterónu v tele môžu viesť k opuchom a zhoršeniu celulitídy. Stresový hormón kortizol a hormón inzulín sa podieľajú na zvyšovaní ukladania tuku v oblasti brucha a tiež prispievajú k zhoršovaniu celulitídy.

Hormonálne zmeny môžu tiež ovplyvniť vznik a zhoršenie celulitídy. Počas puberty dochádza k hormonálnym výkyvom, ktoré môžu viesť k prvým príznakom celulitídy. Ďalším rizikovým obdobím pre vznik celulitídy je tehotenstvo, pretože počas neho dochádza k veľkým hormonálnym výkyvom. Menopauza je tiež vinníkom vzniku a zhoršenia celulitídy, pričom dochádza k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu. Závažnosť celulitídy sa u žien zhoršuje aj počas mesiaca v rôznych fázach menštruačného cyklu, pretože dochádza k hormonálnym výkyvom.

Priveďte svoje hormóny späť do rovnováhy a vyskúšajte kapsule na hormonálnu rovnováhu, ktoré prispievajú k lepšej nálade, udržujú normálny menštruačný cyklus a prispievajú k vyváženej hladine ženských hormónov

 

Stres

Stres môže ovplyvniť vaše hormóny a zhoršiť celulitídu, preto by ste sa mali uistiť, že relaxujete a dostatočne odpočívate. Každý deň si vyhraďte aspoň chvíľu na svoju obľúbenú činnosť. Prečítajte si knihu, pozrite si film alebo si zacvičte jogu. Na odstránenie stresu a kvalitný spánok vyskúšajte CBD olej, ktorý harmonizuje telo a myseľ. Dbajte na dostatočný prísun horčíka, ktorý zvyšuje odolnosť voči stresu a pomáha pri duševnej pohode.

 

Stravovanie

Strava bohatá na tuky, cukry a soľ môže celulitídu zhoršovať. Ak chcete znížiť výskyt celulitídy, jedzte zdravú, pestrú a vyváženú stravu a zaraďte do nej potraviny, ktoré majú priaznivý vplyv na zníženie celulitídy, ako sú celozrnné výrobky, orechy, listová zelenina, banány a citrusové plody

 

Nedostatok cvičenia

Nedostatok pohybu vedie k úbytku svalstva a zhoršuje celulitídu. Preto si každý deň vyhraďte čas aspoň na krátku prechádzku. V ideálnom prípade by ste mali denne prejsť aspoň 10 000 krokov a aspoň 3-krát týždenne zaradiť obľúbenú fyzickú aktivitu. Ak neradi dvíhate činky v posilňovni, vyberte si plávanie, beh, tanec alebo aerobik. Každý pohyb sa počíta a pomôže vám v snahe o vysnívanú postavu bez celulitídy.

 

Vek

S pribúdajúcim vekom sa znižuje tvorba kolagénu a elastínu, čo vedie k ochabovaniu pokožky a zhoršovaniu celulitídy. Preto sa odporúča, aby ženy užívali kolagén od 25. roku života. Kolagén možno užívať vo forme srdiečok alebo nápojov, ktoré sú vhodné aj počas tehotenstva. Ak do svojho jedálnička zaradíte vajcia, citrusové plody, orechy a semená, listovú zeleninu alebo bobuľovité ovocie, podporíte prirodzenú produkciu kolagénu v tele.

 

Alkohol a fajčenie

Alkohol pôsobí močopudne a odvádza z tela tekutiny, čím spôsobuje dehydratáciu. Dehydratovaná pokožka stráca pružnosť a je náchylnejšia na celulitídu. Alkohol tiež spomaľuje krvný obeh a zhoršuje zásobovanie tkanív kyslíkom a živinami. Chronická konzumácia alkoholu poškodzuje pečeň, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme tukov. Poškodená pečeň ťažšie odbúrava tuk, čo môže viesť k ukladaniu tuku v problémových oblastiach a zhoršeniu celulitídy.

Fajčenie poškodzuje cievy a spomaľuje tvorbu kolagénu a elastínu, takže pokožka je menej pružná a náchylnejšia na celulitídu. Fajčenie tiež zvyšuje hladinu voľných radikálov v tele, ktoré poškodzujú bunky a zhoršujú celkový stav pokožky.

 

Aké sú typy celulitídy?

Existujú 3 typy celulitídy, ktoré sa líšia vzhľadom, štruktúrou a závažnosťou. Ktorý typ celulitídy sa týka vás?

 

1. Tuková

Tukovú celulitídu najčastejšie spôsobuje nedostatok pohybu, nadváha a zlá strava s vysokým obsahom tukov a cukrov. Konzumáciou nadbytočných tukov sa tukové bunky v tele množia, rastú a hromadia sa v tukovom tkanive. Zvyčajne sa vyskytuje na bruchu, bokoch a zadku. Prejavuje sa nerovným povrchom kože s viditeľnými hrbolčekmi. Sprevádza ho opuch a zväčšenie objemu postihnutých oblastí, pocit drsnosti a ochabnutosti kože. Koža môže byť sfarbená do modra alebo fialova.

Na tukovú celulitídu najlepšie pôsobia vytrvalostné športy. Môže to byť beh, intervalový tréning alebo rýchla chôdza. Určite by ste sa mali zamerať na anticelulitídne masáže a vyváženú stravu s dostatočným množstvom vitamínu C

2. Vodová

Príčinou je nedostatočný pohyb a zlý lymfatický obeh. Postihuje najmä stehná, členky, lýtka a ruky. Vodná celulitída často postihuje štíhle ženy. Zlý žilový a lymfatický obeh má za následok zadržiavanie vody v tele, čo spôsobuje opuchy a má za následok hrboľatý vzhľad pokožky

Ak sa chcete zbaviť celulitídy vodného typu, zamerajte sa predovšetkým na rozprúdenie lymfy a zlepšenie cirkulácie. Vyskúšajte vitamíny na podporu lymfatického systému, ktoré sú prospešné pri odvodňovaní organizmu. Voda je váš najlepší priateľ, preto denne pite veľa tekutín. Sledujte dostatočný príjem vitamínu B6, obmedzte soľ a začnite jesť marhule, ktoré majú vysoký obsah draslíka.

Na redukciu celulitídy vodného typu sa odporúča plávanie, pretože stimuluje krvný obeh. Vyskúšajte tiež anticelulitídnu bankovú masáž

3. Fibrózná

Ako už názov napovedá, vláknitá celulitída sa ukladá v tkanivách a je najodolnejším typom celulitídy. Najčastejšie postihuje stehná a kolená. Ak máte fibróznu celulitídu, budete sa musieť zamerať na komplexnú zmenu stravovania. Vyhnite sa bielemu cukru a do svojho jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu, strukoviny a celozrnné pečivo. Dbajte na dostatočný prísun bielkovín a dostatok pitného režimu. Denne vypite aspoň 2 - 3 litre čistej vody. Zdravá strava nestačí, mali by ste začať aj s kardio cvičením a prechádzkami. Ideálne je prejsť denne aspoň 10-tisíc krokov a cvičiť aspoň 3-krát týždenne po dobu aspoň 30 minút

 

Aký typ celulitídy máte?

Určite si svoj typ celulitídy. Rozhliadnite sa okolo seba a vykonajte test dotykom a stlačením. Ak napriek našim pokynom neviete, aký typ celulitídy máte, odporúčame vám navštíviť lekára, ktorý vám diagnostikuje vašu celulitídu a bude vám vedieť poradiť.

 

Pozrite sa

Pozrite sa na svoju pokožku v dobrom svetle a zistite, či je hladká alebo má viditeľné hrbolčeky a nerovnosti. Všímajte si farbu pokožky a to, či je opuchnutá.

 

Kompresný test

Jemne stlačte kožu prstami na postihnutom mieste. Zistite, či sa koža dvíha a je mäkká, alebo či je tvrdá a pevne zrastená s podkladovým tkanivom.

Hmatový test

Jemne prejdite prstami po postihnutej koži. Zistite, či je koža hladká alebo má hmatateľné hrbolčeky a nerovnosti. Všimnite si, či je koža drsná a ochabnutá alebo pevná a pružná.

 

5 krokov, ako sa zbaviť celulitídy nielen na stehnách

To, ako rýchlo sa zbavíte celulitídy, závisí len od vás a vášho odhodlania. Nie je to nič zložité. Určite však budete musieť byť vytrvalí a urobiť si z týchto krokov akúsi rutinu. Dôležité je zistiť, ktorý typ celulitídy je ten váš, a tomu prispôsobiť celý proces redukcie celulitídy. Na každý typ celulitídy fungujú iné typy cvičení. Nižšie uvádzame niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré vám pomôžu začať boj o život bez celulitídy.

 

1. Pravidelné cvičenie

Sedavé zamestnanie je pre naše telo peklo. Dobre, nie je to až také horúce. Ale ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí sedia v kancelárii 8 hodín a vstanú, až keď je obedňajšia prestávka, musíte s tým niečo urobiť.

Nemusíte kvôli tomu meniť prácu, ale namiesto pozerania televízie by ste mali ísť po práci na dlhšiu prechádzku alebo si napríklad zacvičiť s našimi odporovými pásmi. Zahrejete si telo, prekrvíte sa a tukové bunky nebudú mať šancu zahniezdiť sa v problémových partiách.

Vždy si vyberte šport, ktorý máte radi. Ak neradi dvíhate činky v posilňovni a máte radšej pokojnejšie športy, choďte si zaplávať, vyvenčiť psa alebo si zacvičiť jogu pri východe slnka. Dôležité je, aby ste sa do ničoho nenútili a aby ste si cvičenie užívali.

 

Aký vplyv má cvičenie na redukciu celulitídy?

Pohyb je pre ľudské telo prirodzený a dôležitý. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na redukciu celulitídy, pretože zlepšuje krvný a lymfatický obeh, čo vedie k odplavovaniu toxínov a prebytočnej tekutiny z problémových oblastí, zmenšuje objem tukových buniek a redukuje celulitídu. Cvičenie spaľuje kalórie, odbúrava tuk a posilňuje svaly, čím znižuje celkovú tučnotu tela a celulitídu.

 

Najlepšie typy cvičení na redukciu celulitídy

Kardio cvičenie: aeróbne cvičenie, ako je beh, plávanie alebo bicyklovanie, pomáha spaľovať tuk a zlepšuje krvný obeh.

Silový tréning: Cvičenie s vlastnou váhou, so závažím alebo s činkami buduje svaly, ktoré spevňujú pokožku a zlepšujú vzhľad celulitídy.

HIIT (High Intensity Interval Training): striedanie krátkych intervalov intenzívneho cvičenia s krátkymi intervalmi odpočinku.

Pilates a joga: Cvičenia určené na natiahnutie a posilnenie svalov celého tela.

Drepy, výpady a cvičenia s odporovými pásmi sú špeciálne navrhnuté tak, aby rozprúdili lymfu a spevnili stehná a zadok, kde sa celulitída vyskytuje najčastejšie.

 

5 pravidiel cvičenia proti celulitíde

1. Cvičte pravidelne aspoň 3-krát týždenne.

2. Ideálna je kombinácia silového a kardio tréningu.

3. Začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu cvičenia.

4. Kardio cvičenia vykonávajte aspoň pol hodiny. Telo začne spaľovať tuk po 30 minútach.

5. Nezabudnite sa po cvičení pretiahnuť.

 

2. Zdravá strava

Dodržiavajte zdravý životný štýl. Kľúčom k zdravému telu je vyvážená a pestrá strava. Do stravy zaraďte viac vlákniny a snažte sa obmedziť cukor a biele pečivo. Dopĺňajte vitamín C, či už v ovocí alebo v doplnkoch stravy, pretože pôsobí ako dokonalý antioxidant.

Ak chcete odstrániť celulitídu a podporiť lymfatický systém, stavte na potraviny, ako sú listová zelenina, orechy a semená, banánybobuľovité ovociecitrusové plody alebo ananás.

Naopak, vyhýbajte sa príliš slaným, mastným a vyprážaným jedlám, sladkostiam, klasickému bielemu chlebu, sladkým sýteným nápojom, údeninám a salámam a mastným omáčkam a dresingom.

Silnými spojencami v boji proti celulitíde budú aj výživové doplnky, ktoré podporujú metabolizmus, posilňujú lymfu, odvodňujú a pomáhajú detoxikovať organizmus.

 

Ktoré doplnky používať na odstránenie celulitídy?

Na boj proti celulitíde potrebujete odpočinok, kvalitný spánok a dostatočnú relaxáciu. S tým vám môžu pomôcť vaši priatelia melatonín, CBD, relax complex a ashwagandha.

Na detoxikáciu organizmu, podporu metabolizmu a odstránenie celulitídy vyskúšajte stop celulitíde, škoricový olej alebo komplex pre detox organismu

 

3. Pitný režim

Pite vodu, pite pitnú vodu, veľa vody. Na boj proti celulitíde musíte svojmu telu dopriať dostatočnú hydratáciu a dodržiavať pitný režim. Ideálna je voda z vodovodu s citrónom, ale pomôže aj bylinkový čaj. Voda plní v našom tele mnoho dôležitých funkcií. Reguluje telesnú teplotu, odstraňuje toxíny z tela, napomáha tráveniu, zmäkčuje kĺby, dodáva energiu a zlepšuje vzhľad pleti

Denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody a šejker VENIRA vám v tom pomôže. Množstvo vody potrebné na dostatočnú hydratáciu organizmu sa môže líšiť v závislosti od ročného obdobia alebo vášho zdravotného stavu. Snažte sa tiež obmedziť pitie kávy, alkoholu, džúsov a sladkých sýtených nápojov.

 

Tipy na dodržiavanie pitného režimu

Všade so sebou noste fľašu s vodou. Budete ju mať stále na očiach a nezabudnete sa hydratovať.

Pite pravidelne počas jedla a tiež pred, počas a po cvičení.

Sledujte farbu svojho moču. Príliš tmavý moč môže znamenať, že ste dehydratovaná.

Jedzte ovocie a zeleninu bohaté na vodu, napríklad melóny, uhorky alebo cukety.

Zaobstarajte si aplikáciu na sledovanie pitného režimu, ktorých nájdete na internete veľa. Takto budete mať prehľad o tom, koľko denne vypijete.

 

4. Starostlivosť o pokožku a masáž

Starostlivosť o pokožku je základným krokom v boji proti celulitíde. Mali by ste si preto nájsť čas aspoň na 5 minút denne. Aj toto málo môže vášmu telu výrazne pomôcť.

Doprajte si peeling, ktorý je skvelý na prípravu pokožky na následnú starostlivosť. Na redukciu celulitídy je vhodný napríklad škoricový peeling. Jemná masáž peelingom nielenže zabezpečí dostatočné prekrvenie, ale aj exfoliáciu pokožky. Peeling nanášajte krúživými pohybmi, ideálne na vlhkú pokožku

Krémy proti celulitíde a oleje proti celulitíde sú dobrým pomocníkom pri odstraňovaní celulitídy, pretože prenikajú hlboko do pokožky na problematické miesto, podporujú mikrocirkuláciu krvi, dokonale hydratujú a zanechávajú pokožku jemnú a pružnú. Oleje používajte súčasne s vákuovou žiarovkou proti celulitíde, ktorá je vyrobená z vysokokvalitného silikónu a prekrvuje problematické miesta. Zároveň podporuje správnu funkciu lymfatického systému a uvoľňuje stuhnuté svalstvo. 

 

Ako vykonávať masáž vákuovou bankou pri celulitíde?

Na pokožku naneste olej a dôkladne ho rozotrite. Potom vezmite banku a pred priložením na pokožku ju stlačte. Stláčanie uvoľnite hneď, ako ju aplikujete. Tým sa vytvorí podtlak. Potom krúživými pohybmi pohybujte žiarovkou po celej dĺžke stehien, zadku, bokov a ramien. Budete cítiť mierny tlak, ale nemalo by to príliš bolieť. Banku nedržte dlho na jednom mieste, pretože by ste si mohli poraniť pokožku.

 

5. Lymfodrenáž u odborníka

Ak vám nevadí, že si za kozmetické ošetrenie priplatíte, zajdite si na lymfodrenáž. Ide o dôkladnú masáž lymfatického systému. Urýchli tok lymfy a pomôže telu rýchlejšie vyplavovať škodlivé látky. Škodlivé látky sa nebudú v tele toľko hromadiť a nebudú zväčšovať objem tukových buniek.

 

Tip na lacný domáci anticelulitídny peeling na domácu lymfatickú masáž

Zmiešajte olivový alebo kokosový olej, instantnú kávu pomletú nahrubo a cukor. Vytvoríte tak peeling, ktorý v sprche vmasírujete do oblastí postihnutých celulitídou a potom dôkladne opláchnete. Masírujte peelingom proti celulitíde aspoň 3-krát týždenne, a to nielen na stehnách.

 

Čo si z článku vziať?

Celulitída je bežný problém, ktorý postihuje až 80 % žien po puberte bez ohľadu na vek, hmotnosť alebo výšku, ale s trochou úsilia sa jej dá zbaviť. Existujú tri typy celulitídy, a to tuková, vodnatá a fibrozna, pričom fibrozna celulitída je najodolnejší typ. Každý typ celulitídy si vyžaduje iný typ cvičenia a zaradenie iných potravín do jedálnička. Existujú však všeobecné pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete celulitídu zmierniť. Zamerajte sa na zdravú stravu. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť listovú zeleninu, ovocie a zeleninu, semená a orechy, citrusové plody a banány. Používajte doplňky stravy na podporu metabolizmu, rozprúdenie lymfy, odvodnenie a pomoc pri detoxikácii organizmu

Pite veľa čistej vody, ideálne 2 - 3 litre denne. Začnite chodiť na prechádzky, pretože denne by ste mali prejsť aspoň 10 000 krokov, aby sa lymfa rozprúdila. Do svojho týždenného programu zaraďte obľúbenú fyzickú aktivitu aspoň 3-krát týždenne po dobu aspoň 30 minút. Choďte plávať, behajte, cvičte jogu alebo choďte do posilňovne. Používajte krémy a oleje na celulitídu. Vykonávajte domáce masáže pomocou banky na celulitídu, aby ste rozprúdili krvný obeh v problematických oblastiach a podporili správnu funkciu lymfy. Ak sa nechcete masírovať doma, navštívte odborníka na lymfodrenáž. Dodržiavaním uvedených krokov a tipov môžete dosiahnuť hladkú a zdravú pokožku.

Či už sa rozhodnete bojovať s celulitídou, alebo nie, nezabudnite, že stále ide o prirodzenou súčasť vášho tela. Krásu ženy nedefinuje ani tak to, ako vyzerá, ale jej sebavedomie.  Pamätajte, že kľúčom k úspechu je trpezlivosť a vytrvalosť.

 

 

Našli ste v článku chybu?

Napíšte nám prosím na info@venira.sk a ihneď sa pustíme do opravy.

 

 

Späť do obchodu