Menštruácia ako prirodzená súčasť každej ženy. Čo ste o nej nevedeli?

Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej ženy, ale zatiaľ čo niektoré z nich by ani nespoznali, že ju vôbec majú, iné ju prežívajú v hrozných bolestiach. O tom, čo sa počas menštruácie odohráva v tele, čo jej priebeh zhoršuje, ako ju vyvolať a ako zmierniť bolesti, sa dočítate v dnešnom článku.

 

Čo sa deje počas menštruácie?

Menštruácia je jednou z fáz menštruačného cyklu a začína sa objavovať v reprodukčnom období, teda medzi dospievaním a menopauzou. Samotný menštruačný cyklus definujeme ako proces, počas ktorého vo vaječníkoch dozrieva vajíčko. To je následne dopravené do vajíčkovodu, a pokiaľ nie je oplodnené spermiou, je z tela vylúčené von, čo sa prejavuje krvácaním.

 

Ako dlho trvá menštruácia?

Menštruačný cyklus trvá približne 28 dní +/- týždeň. Bežná je teda dĺžka v rozmedzí od 21 do 35 dní. Priebeh samotnej periódy je potom úplne individuálny, ale obvykle trvá tri až sedem dní. Krvácanie sa počas menštruácie mení – zatiaľ čo na začiatku je silnejšie, ku koncu výrazne zoslabne. Najsilnejší býva spravidla druhý deň.

 

Samotnej perióde predchádza tzv. predmenštruačný syndróm (skrátene PMS), ktorý možno bezpečne spoznať podľa bolesti v podbrušku, zmien nálad, zvýšenej chuti na sladké alebo napríklad nadmerným vyčerpaním.

 

Tip: Prečítajte si náš článok o všetkom, čo možno neviete o menštruácii a PMS.

 

 

Fáze menštruačného cyklu

Celý menštruačný cyklus je rozdelený do štyroch fáz a každá z nich ovplyvňuje psychický a fyzický stav ženy.

1. fáza: Menštruačná – trvá 1. až 5. deň cyklu, kedy nastáva menštruácia. Ženy majú obvykle menšiu potrebu komunikovať, uzatvárajú sa do seba, prežívajú bolesti v podbrušku a sú unavené.

2. fáza: Folikulárna – začína súbežne s fázou menštruačnou, ale trvá dohromady 14 dní. V priebehu je vylučovaný hormón, ktorý stimuluje rast vaječných buniek vo vaječníkoch a vybraný folikul začne rásť až do podoby hotového vajíčka. V tejto fáze sú ženy väčšinou optimistické, spoločenské a púšťajú sa do nových vecí. Pokiaľ by ste si chceli tento komfort udržať nielen v tomto období, ale po celý rok, vyskúšajte prírodné kapsule VENIRA hormonálna rovnováha.

3. fáza: Ovulačná – trvá zhruba tri dni, a teda je najkratšia z celého menštruačného cyklu. Dochádza k uvoľneniu dozretého vajíčka z prasknutého folikulu do vajíčkovodu. Tu je najväčšia šanca na otehotnenie. Ženy vyjadrujú lásku a starajú sa o druhých.

4. fáza: Luteálna – nastáva po ovulácii, kedy sa folikul premieňa na žlté teliesko. Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka, teliesko zaniká a cyklus sa uzavrie a začne nový, ktorý začína opäť krvácaním. V tejto fáze sú ženy vášnivé a sprevádza ich sexuálna túžba. Na udržanie kvalitného sexuálneho života vám dokonale poslúži VENIRA sex booster.

 

Aké faktory majú negatívny vplyv na menštruáciu?

 • Lieky. Užívanie niektorých liekov môže viesť k narušeniu menštruačného cyklu, alebo dokonca spôsobiť aj vymiznutie menštruačného krvácania. Ide napríklad o antidepresíva, antipsychotiká alebo lieky na vysoký krvný tlak.
 • Nadmiera cvičenia. Pokiaľ sa telo v dôsledku častých a náročných tréningov nestíha regenerovať, môže sa menštruácia oneskoriť alebo dokonca zastaviť.
 • Strava. Slané, sladké a tiež ostré jedlá sú ťažko stráviteľné, a preto môžu ovplyvniť nástup menštruácie. Rovnako sa neodporúča konzumovať príliš kávy a alkoholu.
 • Stres. Psychické a nervové vypätie alebo napríklad nedostatok spánku môže vyvolať oneskorenie nástupu samotnej menštruácie. S VENIRA stop stress dokážete svoju psychiku ovládať.

Čo pomáha zmierniť menštruáciu

Horčík

Má relaxačný účinok na nervy a svaly, ktoré sú zapojené do menštruačného cyklu, a tým podporuje zmiernenie bolestí. VENIRA magnézium predstavuje spoľahlivý zdroj horčíka v tej najlepšej forme. Je obohatený o vitamín B6, ktorý vstrebávaniu horčíka napomáha. Ide navyše o kombináciu látok, ktoré prispievajú k obmedzeniu nežiaducich prejavov menštruácie, kam patrí okrem bolestí aj zadržiavanie vody.

 

Rybí olej a vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B prispievajú k posilneniu nervovej sústavy, a preto sa používajú pri psychickom a fyzickom vypätí. Ďalej posilňujú organizmus, a tým pádom pozitívne ovplyvňujú priebeh menštruácie. Napríklad vo VENIRA B-komplexe nájdete všetkých osem vitamínov skupiny B vrátane vitamínov B5 a B9, ktoré pomáhajú zmierniť únavu a vyčerpanie, čo pomôže najmä v prvej fáze cyklu.

 

So znížením bolesti počas periódy pomáha aj rybí olej, respektíve omega-3 mastné kyseliny, ktoré obsahuje. Omega-3 mastné kyseliny sa podieľajú na správnom fungovaní ženského organizmu a z dlhodobého hľadiska môžu prispieť k zachovaniu pravidelného menštruačného cyklu.

 

Ľahké cvičenie

Menej namáhavým cvičením v pomalšom tempe môžete prispieť k zníženiu menštruačných bolestí a zmierneniu predmenštruačného syndrómu. Odporúča sa predovšetkým joga, pilates, ale nič nepokazíte ani posilňovaním, ktoré nebude zamerané na brušné svalstvo a chrbát. Pri cvičení môžete využiť VENIRA sadu odporových gúm pre krásny zadoček. Vďaka vyplaveným endorfínom sa vám zlepší nálada a ešte zo seba budete mať dobrý pocit.

 

Čo ďalšie môže mať pozitívny vplyv na priebeh menštruácie?

Venira menštruácia je prírodný doplnok stravy vo forme prírodných kapsúl, ktorý sme vyvinuli špeciálne pre všetky ženy, ktoré pred začiatkom menštruácie av jej priebehu trápia nepríjemné pocity. Skladá sa z piatich synergicky pôsobiacich bylín, z ktorých sa každá nevyhnutne podieľa na udržaní komfortu počas menštruačného cyklu.

 

Oneskorenie menštruácie

O oneskorenej menštruácii hovoríme v prípade, keď sa perióda nedostaví ani týždeň po bežnom začiatku. Mnoho žien napadne inštinktívne, že je dôvodom tehotenstva, ale príčin v skutočnosti existuje oveľa viac.

 

Časté príčiny oneskorenia menštruácie

 • Tehotenstvo;
 • užívanie antikoncepcie – v prípade, že antikoncepciu užívate dlhodobo, môže byť vaša menštruácia veľmi slabá, alebo môže dokonca úplne vymiznúť;
 • hormonálna nerovnováha – obzvlášť nedostatok hormónu gestagénu, ktorý je produkovaný žltým telieskom vo vaječníku v priebehu druhej fázy cyklu;
 • stres a psychická nepohoda;
 • prudký úbytok na váhe;
 • nedostatočná výživa;
 • nadmerná fyzická záťaž;
 • ochorenie reprodukčnej sústavy – napríklad syndróm polycystických ovárií;
 • začínajúca menopauza, ktorá nastáva okolo 50 roku.

 

Ako vyvolať menštruáciu pri oneskorení

Ak máte 100% istotu, že nie ste tehotná, potom môžete buď navštíviť svojho gynekológa, ktorý pomôže odhaliť príčinu oneskorenia a pomocou injekcie podporí jej vyvolanie, alebo môžete skúsiť niektorú z babských rád viď nižšie.

 

S vyvolaním menštruácie vám môže pomôcť:

 

 • čaj z byliniek pripravený z nechtíka lekárskeho, pupalky dvojročnej, ľubovníka bodkovaného alebo alchemilku obyčajného;
 • menej intenzívne cvičenia ako cyklistika, pomalý beh, jóga a pilates;
 • kombinácia horúceho kúpeľa a červeného vína, ktorá napomáha k roztiahnutiu ciev a rozprúdeniu krvného obehu.

 

Ako oddialiť menštruáciu

Vaša perióda je presná ako hodinky, a vy by ste ju potrebovali oddialiť napríklad kvôli dovolenke? Potom záleží predovšetkým na tom, či užívate antikoncepciu.

 

V prípade, že antikoncepciu neužívate, potom budete musieť navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám predpíše hormonálne tablety, ktoré začnete užívať ešte pred očakávaným začiatkom periódy a potom po celú dobu požadovaného oddialenia.

 

Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, bude záležať na ich konkrétnom type, a preto vám dôrazne odporúčame konzultáciu s gynekológom, ktorý vám navrhne najlepší možný postup oddialenia s ohľadom na hormonálnu antikoncepciu, ktorú vám predpísal. Pokiaľ totiž užívate monofázickú antikoncepciu, všetky tablety majú rovnaké množstvo hormónov, čo však neplatí o bifázickej a trifázickej antikoncepcii.

 

Myslite však na to, že každý zásah do prirodzeného menštruačného cyklu môže spôsobiť problémy. Samozrejme sa môže stať, že na vás oddialenie nebude mať žiadny negatívny vplyv, ale rovnako si môžete rozhodiť hladinu hormónov.

 

Nasadenie antikoncepcie a menštruácie: Aký môže mať vplyv?

Hormonálna antikoncepcia (skrátene HA) obsahuje syntetické verzie hormónov, ktoré sa nachádzajú v tele. Tieto potom ovplyvňujú produkciu iných hormónov, ktoré pôsobia na menštruačný cyklus.

 

Užívanie HA môže viesť k zmene dĺžky periódy ako aj celkového množstva vylúčenej menštruačnej krvi – existujú dokonca aj prípady, keď ženy prestanú menštruovať úplne. Zároveň ale môže prispieť k zmierneniu bolestivých kŕčov a obmedzeniu príznakov predmenštruačného syndrómu.

 

Späť do obchodu