Menštruácia ako prirodzená súčasť každej ženy. Čo ste o nej nevedeli?

"Čo ti zase je? Prečo si tak náladová. Ty to máš dostať, že? Nehovor, že to je tak hrozné." No.. popravde je. Každá žena prežíva menštruáciu inak. Niektoré ženy si počas tohto obdobia v mesiaci prechádzajú peklom a iné ženy a dievčatá majú pokojný priebeh menštruácie a ťažko spoznajú, že ju vôbec majú. Menštruácia je prirodzenou súčasťou pre každú ženu, nie vždy je však príjemná. Niektoré ženy prežívajú menštruáciu bez bolestí. Verte, že aj toto sa môže zmeniť, pretože intenzita a priebeh menštruácie sa môže na základe mnohých faktorov meniť. Akých? To a omnoho viac sa dozviete v našom článku.

 

Čo sa deje počas menštruácie?

Menštruácia sa začne objavovať v reprodukčnom období, tj. v období medzi pubertou a menopauzou. Dĺžka menštruačného cyklu trvá približne 28 dní, tá sa môže u každého dievčaťa líšiť (normálne je 21 až 35 dní). Menštruačný cyklus je teda proces, počas ktorého vo vaječníkoch dozrieva vajíčko, ktoré je potom dopravené do vajcovodu, a pokiaľ nie je oplodnené spermií, je z tela vylúčené von. To sa prejavuje krvácaním. Celý menštruačný cyklus je rozdelený do 4 fáz a každá fáza ovplyvňuje psychiku a rozpoloženie ženy. Menštruácii predchádza tzv. predmenštruačný syndróm, ktorý väčšina žien a dievčat spozná v podobe bolesti v podbrušku, zmien nálad, chuťou na sladké jedlo alebo napríklad vyčerpaním.

 

Aké sú fázy menstruačního cyklu?

 

1. fáza - menštruácia - Prvá fáza trvá 1. až 5. deň cyklu. Nastáva menštruácie. Ženy majú menšiu potrebu komunikovať, uzatvárajú sa do seba, prežívajú bolesti v podbrušku a sú unavené.

 

2. fáza - proliferačná fáza  - Tahle fáza začína spolu s fázou menštruačné, ale trvá vcelku 14 dní. Je vylučovaný hormón, ktorý stimuluje rast vaječných buniek vo vaječníkoch a vybraný folikul začne rásť až do podoby hotvého vajíčka. V tejto fáze sú ženy optimistické, spoločenské a púšťa sa do nových vecí.

 

3. fáza - ovulácia - V tejto fáze je hormónom uvoľňované vajíčko do vajcovodu a putuje až do maternice. Vtedy je najväčšia šanca otehotnieť. Ženy vajdřují lásku a starajú o druhých.

 

4. fáza - sekrečná fáza - Fáza po ovulácii, kedy sa folikul premieňa vo žlté teliesko. Ak nejdojde k oplodneniu vajíčka, teliesko zaniká a cyklus sa uzavrie a začne nový, ktorý opäť začína krvácaním. V tejto fáze sú ženy vášnivé a sprevádza ich sexuálna túžba.

 

Menštruácia sa v priebehu života mení. U mladších dievčat v období puberty môže byť menštruácia dosť rozkolísaná, nepravidelná a o rôznej intenzite. S vekom sa menštruačný cyklus ustáli a začne byť pravidelný.

Menštruáciu môže negatívne ovplyvniť hneď niekoľko faktorov. Je to napríklad stres, strava, šport, lieky, fajčenie. Preto sa môže každý priebeh menštruácie líšiť. V prípade väčších problémov je lepšie vyhľadať lekára.

 

Menštruáciu negatívne ovplyvňuje:

 

Lieky - Váš menštruačný cyklus môžu ovplyvniť všetky hormonálne lieky, napríklad na štítnu žľazu alebo antipsychotiká.

 

Stres - Veľa stresu v práci alebo u mladších dievčat stres v škole môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Psychické a nervové vypätie alebo napríklad nedostatok spánku môže vyvolať oneskorenie nástupu samotnej menštruácie.

 

Nadmiera cvičenia - Bohužiaľ sa stáva, že ak to preháňate so športom a telo nestíha regenerovať a odpočívať, môže sa stať, že sa oneskorí alebo dokonca až zastaví menštruácie. Ide naozaj o náročné športovanie, pretože naopak ľahkým športom, jogou alebo cvičením pilates si môžete uvoľniť od menštruačných bolestí.

 

Zlá strava - Strava hrá tiež veľkú úlohu v priebehu menštruácie. Obmedziť by ste mali slaná, sladká a tiež ostré jedlá. Sú ťažko stráviteľné a môžu ovplyvniť nástup menštruácie. Rovnako tak sa neodporúča piť veľa kávy alebo alkoholu.

 

m1
 

 

 

Čo pomáha zmierniť menštruáciu?

 

Horčík - Horčík je nevyhnutným prvkom pre naše telo a má pozitívny vplyv na menštruáciu. Posilňuje nervový systém a svaly, to môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Venira magnézium predstavuje spoľahlivý zdroj horčíka v tej najlepšej forme. Je obohatený o vitamín B6, ktorý napomáha vstrebávaniu horčíka. Venira magnézium môžete objednať TU.

 

Rybí olej a vitamíny skupiny B - Vitamíny skupiny B posilňujem nervovú sústavu, používajú sa pri psychickom a fyzickom vypätí a posilňujú organizmus, tým pádom pozitívne ovplyvňujú menštruačné priebeh. Venira B-komplex obsahuje všetkých 8 vitamínov skupiny B. Zakúpiť môžete TU.

 

Cvičenie - Ako už bolo v článku spomenuté, cvičenie môže pomôcť zmierniť menštruačné bolesti. Musí to byť však menej namáhavé cvičenia ako je potrebné joga, pilates alebo ľahký beh či prechádzka. Cvičenie môže zmierňovať tiež predmenštruačný syndróm. Vďaka vyplaveným endorfínom sa vám zlepší nálada ešte budete mať zo seba radosť.

 

Zdravá strava 

-ovocie a zelenina - podporí hydratáciu organizmu a dodajú telu potrebné živiny

-dodržujte pitný režim - pite najlepšie nesladené čaje a pitnú vodu

-jedzte ryby, chudé mäso, strukoviny

-dopĺňajte zdravé tuky - orechy a kvalitné rastlinné oleje môžu mať pozitívny vplyv na priebeh menštruácie

-mliečne výrobky - sú spoľahlivým zdrojom kvalitných bielkovín

 

m4

 

 

Zaujímavosti o menštruácii

-Zima a zimné mesiace majú negatívny vplyv na menštruáciu a zhoršujú jej priebeh.

-Zhruba v polovici menštruačného krvácania dochádza k oslabeniu svalov a tela celkovo.

-Počas menštruácie sa vám môže premeniť hlas. Ten sa po skončení krvácania vráti späť do normálu.

-Že nemôžete otehotnieť počas menštruácie? Je to mýtus. K oplodneniu môže dôjsť, pretože vajíčko ešte nemuselo opustiť telo.

 

Čo ešte môže pozitívne ovplyvniť priebeh menštruácie?

Venira menstruace je prírodný doplnok stravy vo forme kapsúl, ktorý bol vyvinutý tak, aby pomáhal uľavovať od nepríjemných pocitov pred a počas menštruácie. Zloženie sa skladá z 5tich bylín, a každá z nich sa nevyhnutne podieľa na menštruačným komfortu. Venira menštruácia má antioxidačné účinky. Kapsule napomáhajú osvieženie tela, prispievajú k normálnemu stavu kĺbov a svalov a čo je najdôležitejšie podporujú menštruačné a predmenštruačný komfort.

 

M2

Späť do obchodu